Antivirüs Programlarının Faydaları Nelerdir?

0
61
views
antivirus
antivirus

Antivirüs programları, kötü amaçlı programlanmış virüs, yazılım ve casusların sistemlerinize girerek olumsuz etkilere yol açmaya çalışanları oluşturdukları güvenlik sistemleri ile engellemeye çalışan yazılımlara denir. Bu yazılımlar bilgisayarınızın bir nevi koruyucusu olup farkında olmadan sisteminize gizlice giren yazılımları denetleyerek zarar vermelerini önlemeye çalışır.

antivirus
antivirus

Hızla geçen zaman ile birlikte sürekli bir yenilik hali virüsler içinde geçerlidir. Devamlı gelişen ve değişen kötü yazımlar nedeni ile antivirüs programları da sürekli yenilik halinde olup virüslere karşı panzehir olarak değişip gelişen konumdadırlar. Bu yüzden antivirüs yazılımlarının yıllık olarak satın alınması devamlı değişim halinde olan virüslere karşı antivirüs üreten yazılımcılara ödenen bedelden kaynaklanır.

Antivirüs Gerekli midir?

Antivirüs programlarını bilgisayarınızın görevlik güvenlisi gibi düşünebilirsiniz. Giriş ve çıkışları kontrol eden bu görevli şüpheli durumlarda müdahale ederek bilgisayarınıza zarar vermek isteyen kötü amaçlı yazılımları engelleyecektir.

antivirus
antivirus

Tabi burada size de iş düşmektedir. Tercihinizi doğru bir şekilde kullandığınız antivirüs programının yanında sizinde de programı doğru kullanmayı bilmeniz ve bilinçli bir kullanıcı olmanız gereklidir.

İşlevleri Nelerdir?

  • İlk olarak tarama aşaması yapılır. Tarama ile ister tüm dosyaları isterseniz seçtiğiniz dosyaları taratıp virüslerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Tarama işleminden sonra bulunan kötü yazılımlar otomatik olarak ya da verilen komuta göre temizlenir.
  • Kurtarma bölümünde ise karantinaya alınan dosyaları geri yükleyebilirsiniz.
  • Koruma ile de bilgisayarınızı aktif korumaya alabilir devamlı güncel halde bulundurabilirsiniz.
CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here