Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatası Nasıl Çözülür?

0
713
views

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll bazen insanlar karşılaşabiliyor. Bu sorunu nasıl çözeceğinizi araştırdığınızda ise genelde karşınıza indirme dosyaları çıkar. Fakat o dosyaları indirirken bilgisayarınızın zarar görmemesi için oldukça dikkatli davranmalısınız. Hatanın çözümü her ne kadar karışık gözükse de aslında sanıldığı kadar karmaşık değildir. Bu yazımızda sizlere api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasını nasıl çözebileceğinizde söz edeceğiz.

Fakat bilmeniz gerekir ki hatayı çözerken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Biraz önce de belirttiğimiz gibi bilgisayarınızın daha fazla zarar görmemesi adına önlemler almanız her zaman sizin yararınızadır. Çözüme gelmeden önce bu api-ms-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasının ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatası Nedir?

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll aslında Windows İşletim Sistemi için Microsoft tarafından oluşturulan bir şeydir. DLL, Dynamic Link Library yani Dinamik Link Kütüphanesi olarak isimlendirilmektedir. DLL dosyalarının işlevi bilgisayarda bulunan programların yaptığı ortak işlemlerin tek bir dosyada yapılmasını sağlamaktır. Bu durumda da işlem yapılırken programların fonksiyonları bulunamazsa DLL dosyaları devreye girer. Bu sefer fonksiyonlar DLL dosyalarında aranır.

Durum böyle olunca da programlar tek dosyada çalışır. Programların tek dosya üzerinden çalışması da bilgisayarın bellek kullanımının azalmasına ve hızının düşmemesine sebep oluyor. DLL dosyası içinde bulundurduğu programlar olmadan çalışmaz. Çünkü içindeki programları bir parçası hâline gelir. Yani bu da bilgisayarınızda hatanın çıkmasının sebebi bilgisayarınızdaki C++ dosyasının api-ms-win-crt-runtime-l1-1-1.0 bulundurmamasıdır anlamına gelir.

DLL Dosyalarının Farklılıkları

DLL dosyaları her program için aynı adı taşımayabilir. Fakat bu uzantılarının da farklı olacağı anlamına gelmez. Her DLL dosyasının uzantısı her ne kadar adları farklı olsa da aynıdır. Farklılık sadece isimle sınırlı değildir. Aynı zamanda her DLL dosyası farklı işlevler görür. Mesela siz bir video izlerken dosyalardan biri ses işlevini görürken diğer görüntü işlevini görür.

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatasını Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hatayı çözmeden önce ilk olarak yapmanız gereken şey bilgisayarınızdaki önemli dosyaları yedeklemektir. Yedekleme yaptıktan sonra bu sorunu çözmek için sitelerden indirme yapmadan önce bilgisayarınızın bit değerini öğrenmelisiniz. Bilgisayarınızın bit değerini ve nereden öğreneceğinizi bilmiyorsanız ‘Bilgisayar’ dosyasından ‘Özellikler’ kısmına bakarak bunu öğrenebilirsiniz.

Çözüme başlamadan önce yapmanız gerekenlerden birisi de adımları dikkatlice okumaktır. Eğer adımları dikkatli bir şekilde okumayıp anlamadan işlem yaparsanız yanlış bir şeyler yapma riskiniz fazla olur. Kafanızın karışmasının ve yanlış işlemler yapmanızın sebebi büyük oranda dikkatli okumamaktır.

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatasının Çözümü

Bilgisayarın bu hatayı vermesinin sebeplerinden biri bilgisayarınızda bulunan virüsler olabilir. Virüsler DLL dosyalarıyla ilişkili belgeleri bozmakla kalmayıp onları silebilirler. Bu sorunun çözümlerinden biri bilgisayarınıza virüs taraması yapmaktır.

Microsoft çoğu zaman dosyaları güncelliyor ve bunların arasında api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasıyla ilişkili olanlar da mevcuttur. Hatanın diğer bir çözümü de bilgisayarınıza güncelleme yapmaktır. Tüm bu işlemler ile hatanın çözümünü daha kolay bulabilirsiniz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here