Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
52
views
Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, artık herhangi bir ürün seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da akıllar karışmaya başladı. Özellikle bilgisayar alırken en önemli özelliklerin hangileri olduğunun iyi bilinmesi ve bu çerçevede bir tercih yapılması gerekiyor. Aslında bu konuda önemli olan özellikler pek değişime uğramadı. Sadece ilerleyen teknoloji ile birlikte beklenti çıtası yükseldi diyebiliriz.

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Örneğin halen bilgisayarlarda öncelikle dikkat edilmesi gereken husus işlemcisidir. Yüksek işlemci hızına sahip olan bilgisayarlar makbuldür. Bu yüzden de bilgisayar alırken önce işlemcisine bakmak ve bu doğrultuda bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Karşınıza Core i3, Core i5 ve Core i7 gibi işlemciler çıkacaktır.

RAM Önemli Bir Ayrıntı!

Bunlar arasından kullanım şeklinize en uygun olanını seçebilirsiniz. Bir diğer husus da RAM’dir. Minimum 2 GB RAM mevcut olan bir bilgisayarı tercih etmenizi öneririz. En düşük RAM’e sahip olan netbooklarda 512 MB RAM bulunur. Ancak bu çoğu kullanıcı için maalesef yetersiz kalabiliyor. Bilgisayarlarda pil ömrü de son derece önemlidir. Fakat bu konuda bir çelişki söz konusu.

Satın aldığınız bilgisayar tüm teknik özellikleri ile ne kadar güçlü olursa maalesef pil ömrü de o kadar kısa olmaktadır. Yani ya teknik özelliklerden ödün vermeniz gerekiyor ya da kısa pil ömrünü göze alarak bilgisayarlar arasından bir seçim yapmanız gerekiyor. Sadece pil ömrü uzun olsun diye kullanımınız için yetersiz kalabilecek bir ürün tercih etmek ise pek mantıklı olmayacaktır.

Ekran kartının da önemli bir özellik olduğunun unutulmaması gerekiyor. Özellikle aktif bir bilgisayar kullanıcısı iseniz ekran kartının da kullanacağınız uygulamaları kaldırabilen bir özelliğe sahip olması şart. Bunların yanı sıra şahsi olarak size göre önemli özellikleri de sıralayarak bu doğrultuda seçimler yapmanız aslında en ideal bilgisayarı satın almanız için yeterli olacaktır.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here