Bilgisayar Ekranını Televizyona Yansıtma

0
3099
views

Televizyonda izleyecek bir şey bulamayıp bilgisayardan bulduğunuz bir video içeriğini televizyona yansıtarak izlemek istiyorsanız, bilgisayarınızın ekranını televizyona yansıtmanız gerekir. Bunu da kablolu ya da kablosuz bir şekilde yapabilirsiniz. Kablolu bağlamak oldukça basittir. Televizyonunuza ve bilgisayarınıza uygun bir kablo temin ederek ikisini birbirine bağlayıp bilgisayarınızın ekranını televizyona yansıtabilirsiniz.

Fakat kabloya gerek duymadan nasıl bilgisayar ekranını televizyona yansıtabileceğinizi bilmiyorsanız bu uygulamanın çok basit olduğu söylenebilir. Çoğu zaman kablo sorun olabiliyor. Bilgisayara ya da televizyona uymadığında boş yere kablo almış oluyorsunuz ama birazdan anlatacağımız yöntemi uygulayarak bu sıkıntılara gerek olmadan kablosuz bir şekilde bilgisayarı televizyona bağlayabilirsiniz.

 

Kablosuz Bir Şekilde Bilgisayar Ekranını Televizyona Yansıtmanız Mümkün

Bilgisayarla televizyon arasında bağlantı kurulabilmesi için gerekli olan en önemli konu Wi-fi bağlantısıdır. Wi-fi bağlantısı olmadan cihazların birbirine bağlanabilmesi mümkün değildir. Dizüstü bilgisayarlarda bu soruna pek fazla rastlanmaz. Çünkü dizüstü bilgisayarlarda Wi-fi adaptörü bulunur. Fakat bilgisayarını masaüstüyse bu durumda Wi-fi adaptörü veya kartı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Bilgisayarda dikkat etmeniz gereken şeyler bunlardı. Televizyon için de dikkat edilmesi gereken noktalar var. Eğer televizyonunuz Wi-fi bağlantılı akıllı olan televizyonlardansa bilgisayarınızı daha kolay televizyona bağlarsınız. Televizyonunuz Wi-fi bağlantılı olduğu için bilgisayarı bağlamaya gerek görmeyebilirsiniz. Fakat televizyonların internet bağlantıları bilgisayarda olduğu kadar iyi değildir ve bilgisayarın yapabilip de televizyonun yapamadığı şeyler mutlaka bulunur.

 

Bilgisayar Ekranı Televizyona Kablosuz Nasıl Yansıtılır?

Bilgisayarınızın işletim sistemi Windows 10 ise sistemde hiç uğraşmanıza gerek kalmadan yansıtabilmeniz için bilgisayarı televizyona yansıtma özelliği vardır. Bu durumda yapmanız gereken tek şey televizyonunuzu bilgisayara tanımlamaktır. Bilgisayarınıza tanımlayacağınız televizyon bilgisayarla aynı Wi-fi ağına sahipse ve açıksa kolay bir şekilde yansıtabilirsiniz.

Bilgisayarınızda Windows ayarlarını açtıktan sonra cihazlar kısmını seçin ve oradan televizyonu tanımlayın. Eğer daha önce cihaz eklemediyseniz ‘Bluetooth veya başka cihaz ekle’ seçeneğine tıklayarak cihaz ekleyebilirsiniz. Seçeneğe tıkladıktan sonra yapmanız gereken şey ‘Kablosuz ekran veya takma birimine tıklamaktır. Tıkladıktan sonra televizyonunuz çıkacak, üzerine bastığınızda ikisinin arasındaki bağlantıyı tamamlamış olacaksınız.

 

Bilgisayar Ekranı Yansıtma Ayarı Nasıl Yapılır?

Bilgisayarla televizyon arasında bağlantı kurduktan sonra yapılması gereken birkaç işlem daha var. Kalan ayarları da yaptıktan sonra bilgisayar ekranını televizyona rahat bir şekilde yansıtabilirsiniz. İlk olarak Windows ayarlarını açmanız gerekiyor. Ayarları açtıktan sonra ‘Sistem’e giriş yapın. Sol kenarda size sunulan seçeneklerden ‘Bu bilgisayarda göster’ seçeneğine tıklayın.

 

Son Birkaç Adımdan Sonra Bilgisayar Ekranını Televizyona Yansıtabilirsiniz

Geriye çok az birkaç adım kaldı. Bu da daha önce başka bir cihazdan yansıtma yapanlar için geçerli adımlardır. Eğer daha önce de yansıtma işlemi yaptıysanız ilk olarak ‘Her yerde kullanılır’ seçeneğini seçin. Bunu yaptıktan sonra yansıtma için izin verin. Daha sonra yansıtma için şifre isteyip istememesiyle ilgili ayarlar yapın. Eşleştirme esnasında isim de değiştirebiliyorsunuz.

 

 

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here