Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

1
3545
views

Bilgisayarlar günümüzde olmazsa olmaz bir hal alan bilgisayarlar yavaş çalıştığı zaman çok can sıkıcı olabiliyor. Uzun süreli kullanımlarda ve sürekli kullanımlarda bilgisayar zamanla yavaşlıyor. Fakat yavaşlayan bilgisayarı hızlandırmak için çeşitli yöntemler mevcut. Fakat bilgisayarınızı hızlandıracak yöntemleri kullanmak için öncelikle bilgisayarınızın sistem ayarını kontrol edin. Eğer sistem ayarı orta derecede ise bu yöntemleri kullanabilirsiniz. 

 

12 Adımda Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Bazı işlemleri yaparak 12 adımda bilgisayar hızlandırmak çok kolay oluyor. 

 1. Birinci adım olarak masaüstünüzde bulunan fotoğrafı kaldırarak siyah ya da beyaz renk bir resim yükleyin. Masaüstünde bulunan resimler zamanla bilgisayarı yavaşlatır. Bununla beraber masaüstünde fazla dosya bulundurmayın. 

 

 1. Masaüstüne dosya yüklemeniz gerekiyorsa da klasörlere toplayın ve bu şekilde bilgisayarınızın daha hızlı çalıştığını fark edeceksiniz. İkinci adım olarak bilgisayarınıza kaliteli bir virüs programı yükleyin. Bilgisayarınız ile sürekli değişik sitelere girdiğiniz için farklı yerlerden virüs toplayabilir. Virüsler de zamanla bilgisayarı yavaşlatarak çökertir. Yüklediğiniz virüs programı ile bilgisayarınızı sürekli tarayın. 

 

Güncellemeleri Takip Edin

 

 • Bilgisayarı hızlandırmak için üçüncü adımda güncellemeler yer alıyor. Bilgisayarınızı sık sık güncelleyin. Güncellenmeyen programları bilgisayar sistemi bir zaman sonra kaldıramayacak ve zamanla yavaşlayacaktır. Bu nedenle belli aralıklarda programlarınızı güncelleyin. Gerekirse en az 6 ayda bir bilgisayarınıza format atın. 

 

 

 1. Kullandığınız bilgisayar dizüstü ise dördüncü adım olarak güç ayarlarını düzenleyin. Ayarlardan yapacağınız güç tasarrufu şarj aletinin ömrünü uzatır. Belli bakımları ve güç tasarrufunu yapmazsanız bilgisayarınız bir zaman sonra şarj aleti olmadan çalışmamaya başlar. Her nasıl bilgisayarı kullanıyorsanız kullanın temizleme programı kurmalısınız. Temizleme programı le gereksiz dosyaları düzenli olarak silin. 

 

 

 • Masaüstünüzde mail programı varsa maillerinizi düzenli olarak temizleyin. Gereksiz mail mesajları bilgisayarı zamanla yavaşlatır. Eğer bunun takibini yapamıyorsanız masaüstünüzden mail programını kaldırabilirsiniz. 5. adım olarak bilgisayarınızdan gereksiz dosyaları temizlemelisiniz. Gereksiz dosyalar bilgisayarın hafızasını doldurduğu için yavaşlatır. 

 

 

 1. 6. adım olarak internetinizin geçmişini silmeye dikkat edin. İnternet motorunda yaptığınız aramaları düzenli olarak silmezseniz bilgisayarın diski zamanla çöker ve bu da bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. 

 

Bilgisayarınızı Aniden Kapatmayın 

 

 1. 7 adım bilgisayarın aniden kapanmasıdır. Bilgisayarınızı kapatacağınız zaman Windows işaretinden ‘’bilgisayarı kapat’’ demelisiniz. Aniden fişini çekerseniz bilgisayarınız zamanla yavaşlayarak kısa süre içinde çöp haline gelir.  
 2. 8. Adım ise hafif virüs programları tercih etmektir. Ağır virüs programları çok fazla hafıza kapladığı için bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. 

 

 1. 9. Adım dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız mutlaka fan soğutucu almalısınız. Fan sürekli sıcak durduğu zaman bilgisayar yavaşlar. Bununla birlikte dizüstü bilgisayarınızı temiz zeminlerde kullanmaya dikkat edin. Fanın toz kapmasını önleyin aksi takdirde tozlar bilgisayara hasar vermeye başlar. 

 

Bilgisayarınız Yetersiz Geliyor Olabilir 

 

 • Adım bilgisayarın yetersiz gelmesidir. Bu durumlarda bilgisayarınıza ek hafıza kartı almalısınız. Ortalama 2 GB hafıza kartı işinizi görebilir. Hafıza kartı takmıyorsanız da bilgisayarınızın hafızasını düzenli olarak boşaltmalısınız. 

 

 

 

 •  Adım ise bilgisayarın kasasına ya da iç parçalarına toz girmiş olabilir. Bu durumda saç kurutma makinası ile tozları çekebilirsiniz. 

 

 

 1. Son adım olan 12. Adım ise bilgisayarınızın yorulmasıdır. Gün boyu bilgisayarınızla ilgileniyorsanız onu biraz dinlendirme zamanı gelmiş demektir. Sürekli bilgisayarla oynamak gözlerinize ve sırtınıza zarar vereceği gibi bilgisayarın da ömrünü kısaltır. Bu nedenle 2 saat arayla bilgisayarınızı dinlendirmeye çalışın. Bilgisayarınızda sürekli oyun oynuyorsanız eğer oyunlar zamanla bilgisayarın yavaşlamasına yol açar. Sürekli oyun oynuyorsanız Game Booster programı size bu konuda yardımcı olabilir. Bu program sayesinde bilgisayar oyun açıldığı zaman kasma yapmaz.

1 YORUM

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here