Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır?

0
48712
views

Bir bilgisayarınız varsa ister istemez özelliklerini de merak ediyorsunuzdur. Bilgisayarın sahip olduğu özellikleri incelemek için çeşitli yöntemler mevcut. Bilgisayar içinde bulunan RAM, ekran kartı, işlemci ve anakart gibi parçaların özelliklerini farklı yöntemler ile öğrenebilirsiniz. Bu özellikler bilgisayarın ne kadar iyi çalıştığını da size gösterir. 

 

4 Adımda Bilgisayar Özelliklerini Öğrenme 

 

  1. Bilgisayarınızın temel özelliklerini öğrenmek için 1.adım olan masaüstünü kullanabilirsiniz. Bunun için Bilgisayarım sekmesine girip sağ tıkladığınız zaman karşınıza çıkan Özellikler sekmesine tıklarsanız bilgisayarınızın temel özelliklerini görmüş olursunuz. Bu yöntemle öğreneceğiniz bilgiler ise şunlardır; işletim sistemi türü, bilgisayar işlemcisi, RAM özellikleri, sistem türü ve bilgisayarın adıdır. 

 

  1. Bilgisayar özelliklerini öğrenmek için diğer yöntem olan 2. adım ise DOS yapmaktır. Bunun için öncelikle Windows+R tuşuna basmalısınız. Ardından karşınıza çıkacak metin bölgesine ‘’CMD’’ yazarak ENTER tuşuna basmalısınız. Karşınıza çıkacak ekrana ‘’systeminfo’’ yazarak tekrar onaylamalısınız. Sonrasında karşınıza bilgisayarınız ile ilgili birçok bilgi çıkacaktır. Bu bilgiler; bilgisayarın işletim sistemi türü, işletim sisteminin tarihi, bilgisayar adı, bilgisayarın açılma tarihi, anakart bilgileri ve RAM özellikleri şeklinde sıralayabiliriz. 

Farklı Yöntemler 

  1. Bilgisayarınız hakkında tüm detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız 3. adım olan Windows+R yaparak karşınıza çıkacak olan ekrana ‘’ dxdiag’’ yazıyorsunuz ve ENTER tuşuna basarak onay veriyorsunuz. Bu yöntem çok kullanılıyor ve size merak ettiğiniz tüm özellikleri gösteriyor. 

 

  1. Başka bir yöntem ise 4. adım olan program indirmektir. Bilgisayarınıza CPU-Z programını indirerek merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ücretsiz olan bu program bilgisayarınızda herhangi bir kasma ya da virüs bulaştırma gibi problemler yaratmaz. Üstelik oldukça basit bir uygulama olduğu için kullanmakta zorluk çekmezsiniz. 

 

Bilgisayar Özelliklerini Öğrenmenin Önemi 

Neredeyse her gün düzenli olarak kullandığınız bilgisayarın özelliklerini bilmenin size birçok avantajı var. Bir bilgisayarı satın alırken bile teknik ve sistemsel özelliklerini merak ediyor ve işinize yarayacak olanı satın alıyorsunuz. Satış danışmanları üstü kapalı bilgi veriyor olsa da ve bu bilgiler size yeterli gelmiyorsa hiç program kurmadan bilgisayarın tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz. 

Bilgisayarınızı satarken de teknik ve sistemsel özelliklerini bilmenizde fayda var. Karşı tarafa bilgisayarınızın özelliklerini en ince ayrıntısına kadar anlatabilirsiniz ve normalden daha kısa sürede bilgisayarınızı satabilirsiniz. Müşteri ile karşı karşıya geldiğiniz zaman sözlü olarak anlatmak yerine uygulamalı olarak da bilgisayarın kapsadığı özellikleri gösterebilirsiniz. 

 

Program Şart Değil 

Bilgisayara program kurarak özelliklerini öğrenmek çok uğraştırıcı bir iştir. Fakat biraz bilgi edindikten sonra bilgisayarınızda bulunan özellikleri program indirmeden öğrenebilirsiniz. Yukarıda saydığımız yöntemler dışında yer alan bir diğer yöntem ise Windows+R yaparak ‘’msinfo32’’ yazarak ENTER tuşuna basmaktır. Bu yöntemle işinize yarayacak bilgisayar teknik ve sistemsel özelliklerini öğrenebilirsiniz. 

İki dakikanızı alacak olan bilgisayar özelliklerini öğrenme yöntemleri sayesinde pek çok avantajı da kendinize sağlayabilirsiniz. Satın alacağınız bilgisayarlar size uygun değilse riske girip satış almazsınız. Bilgisayarınızı satarken bile detaylı bilgiye sahip olacağınız için kısa süre içinde müşteri çekebiliyorsunuz. 

 

Uzman Olmaya Gerek Yok 

Bilgisayar özelliklerini öğrenebilmek için tecrübeli bir bilgisayar teknisyeni ya da bilgisayar öğretmeni olmak gerekmiyor. Sıradan bir bilgisayar kullanıcısı olsanız bile bu işlemi rahatça halledebilirsiniz. Önemli olan doğru adımları atarak ilerleyebilmektir. Program indirerek ya da indirmeyerek bilgisayarınızın özelliklerini öğrenebilirsiniz. 

Bilgisayar özelliklerini öğrenmek için program kullanmayı düşünüyorsanız bilgisayarınızı kasmayacak ya da yavaşlatmayacak tarzda yüklemelisiniz. Bunun için küçük bir araştırma yapabilir ve hafif programlar ile bilgisayarınızın özelliklerini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here