Bilgisayardan Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

0
3025
views

İstenen programları çalıştırma, işlem yapma, internete bağlanma gibi özelliklerinin yanı sıra bilgisayarın belki de en önemli hizmetlerinden biri kocaman bir veri deposu olmasıdır. Akla gelebilecek her türlü kişisel veriyi bellek sınırları çerçevesinde depolayan bu kocaman ve karmaşık sistemde oluşabilecek tek bir teknik ya da beşerî hata dosya kayıplarına yol açabilir. Peki ama sistemdeki bozukluklar nedeniyle, yanlışlıkla, ya da öfkelenip bir hışımla ortadan kaldırdığımız dosyaları geri getirmemiz mümkün müdür? Her ne kadar Geri Dönüşüm Kutusu’nun son durak olduğunu düşünseniz de, silinen dosyaları geri getirme programları ya da bir diğer adıyla veri kurtarma araçları ile bilgisayarınızda arayıp bulamadığınız verileri kurtarabilirsiniz.

Veri Kurtarma Programları Nasıl Çalışır?

Bu tip programların çalışma mantığı tamamen aynıdır: Programı çalıştırıp veri kaybı yaşadığınız sürücüyü (bazı programlarda harici bellekler de dahildir) taratarak pek çok dosyanın sıralanmasını bekleyeceksiniz. Programdan programa değişen bu süre içerisinde karşınıza farklı uzantılarda dosyalar çıkacak; bu dosyalar sizin kaydettiğiniz ismiyle ekranda görünecek. Örneğin aradığınız veri bir görsel ise “jpeg” uzantılı dosya isimlerine bakarak kayıp görselinizi bulabilirsiniz. Silinen dosyaları geri getirme programları genellikle küçük boyutlu programlardır, bu nedenle programı indirme işleminden önce belleğinizden geniş bir yer ayırmanız gerekmez.

Hangi Programlar Kullanılabilir?

Her ne kadar piyasada farklı farklı silinen dosyaları geri getirme programları olsa da, genellikle en popüler olanlar ücretsiz programlardır. Örneğin Wise Data Recovery, en hızlı veri kurtarma araçları arasındadır ve sadece sabit sürücülerinizi değil; USB, hafıza kartı gibi harici depolama birimlerini de tarayabilir. Bir diğer örnek olan Pandora Recovery, NTFS ve FAT uzantılı dosyaları da bulabilmesiyle ve sonuçları uzantıya göre sıralamasıyla öne çıkıyor. Bilgisayar konusunda daha uzman kişiler Undelete 360’ı tercih edebilir ve bu program üzerinden kayıp verileri kurtardıkları gibi sonsuza değin ortadan da kaldırabilir. Hem Mac hem Windows’ta kullanılabilen Stellar Data Recovery kişisel ve ticari olarak kullanım şeklini ikiye ayırıyor ve buna göre bir kitleye hitap ediyor. Son olarak Recuva, hem ücretsiz, hem hızlı, hem de diğer programlardan farklı olarak CD ve DVD tarayabilmesiyle gelmiş geçmiş en iyi veri kurtarıcılardan biri haline geliyor.

Atlanmaması Gereken Önemli Bir Nokta

Silinen dosyaları geri getirme programları arasından herhangi bir programa karar kıldıktan sonra dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de seçtiğiniz programı kendi web sitesi üzerinden indirmektir. Zira farklı bir site üzerinden indirme işlemi yapmak isterseniz bu programa virüs gömülmüş olabileceği gerçeğini unutmamalısınız. Bu sadece programdan verim alamamanızı değil, halihazırdaki kişisel verilerinizi de tehlikeye sokmak anlamına gelir. Silinmiş eski verilerinizi kurtarmaya çalışırken var olan verilerinizi kaybetmemek için dikkatli davranarak programları kurup bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here