Breadcrumbs Nedir?

0
426
views

Breadcrumbs Türkçe olarak tanımlandığı zaman özellikle sayfa işaretleri yolu olarak tanımlandığı görülmüştür. Belirgin özellikleri incelenerek olumlu sonuçlar alınmış ve kullanılmaya devam edilmiştir. Geliştirilen özellikleri de en çok kullanım özelliğine göre sunulur.

Breadcrumbs bir çeşit gezinti menüsü olarak belirlenmiştir. Belirlenmiş olan sayfalar üzerinde özellikle kolay ve pratik bir biçimde gezinmeyi sağlayan nitelikleri ile ön plana çıkmıştır. Kullanım nitelikleri bakımından çeşitli kolaylıklar sağladığı  görülür.

İnceleme alanına dahil olduğu zaman en çok kolay ve pratik kullanımlar için seçildiği görülmüştür. Özellikleri bakımından grafiksel kontrol ve denetim elemanı olarak görülmüştür. Teknoloji dünyasında yapılan gelişmelerin takip edilmesi ve bu bağlamda ön plana çıkan yeniliklerin düzenlenmesiyle çalışmalar yapılmış olur.

Breadcrumbs ve Özellikleri Nelerdir?

Breadcrumbs bilgisayar ve internet kullanıcıları tarafından arama motoru botları sayesinde sitede yer alan sistemin anlaşılmasına ve var olan bu yapı çerçevesi içinde hareket etmesini sağlamış olacaktır.

Belirgin nitelikleri sayesinde alt sınıflandırmalardan meydana gelen herhangi bir sayfanın hızlı bir biçimde gezilebilmesini sağlayacaktır. Pratik özellikleri sayesinde en çok kullanım alanını geliştirmesi ve bu sayede kullanıcılara pratiklik sağlaması bakımından inceleme altına alınmıştır.

Bir diğer adı ile de Türkçede Ekmek Kırıntısı kullanıcı olan kişilerin herhangi bir sayfasında olduğunu ve bu sayfada özellikle sitede sistemin hangi aşamasında bulunduğunuzu belirtmiş olur. İncelenen özelliklerinin yerine getirilmesi hususunda çeşitli düzenlemeler yapılır.

Breadcrumbs Niçin Önemlidir?

Breadcrumbs ayracı seçimi önem kazanmış olan konulardan biri olarak karşımıza çıkar. Ayracın belirlenerek nasıl ve ne şekilde kullanılacağının belirlenmiş olması gerekecektir. Sayfalar arasında sistemsel düzenin belirtilmesi için incelmeler yapılmış olacaktır.

Sayfalar arasında var olan sistemsel hiyerarşiyi belirleyebilmek için (>) işareti kullanılmış olacaktır. Bu işaretin yapılacak olan ayrım için tercih edilmesi ve kullanılmaya devam edilmesi sayfalar arasında gezinmeyi de kolaylaştırmış olacaktır.

Hazırda bulunan tasarımlar için uygun değilse farklı şekillerde de seçeneklerin olduğu görülmüştür. Örneğin nokta, tire ya da eğik çizgilerin kullanılması da söz konusu olmuştur. İnternet bünyesinde olan trafiğin geliştirilmesi ve düzenlenmesi için çalışmalar yapılmış olacaktır.

Breadcrumbs Tercih Edilme Kriterleri

Breadcrumbs büyüklüğü bir diğer dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yerini almıştır. Belirgin olan niteliklerinin göze batmayacak şekilde düzenlenmesi üzerinde durulmuştur. Görülebilecek boyutta seçilmesi ve bu bakımdan incelenmesi söz konusu olmuştur.

Breadcrumbs dikkat edilecek hususlar içinde en çok büyüklüklerinin dikkat edilerek seçilmesi de son derece önemlidir. Algıda seçicilik ilkelerine uygun olarak kullanılması beklenen nitelikler arasında yer almıştır.

Breadcrumbs konumu da bir başka dikkat edilmesi gereken konular arasında yerini almıştır. Menü kısmında konumun hemen altında sola yatık olarak ya da orta kısımda yer alması belirgin olarak düzenlenmiştir. En çok dikkat edilmesi gereken Breadcrumbs konumu kullanıcılar için de önemli bir yere sahip olmuştur.

Detaylı İçeriğinin İncelenmesi

Kullanılan sayfanın niteliklerine göre uzantıların da özellikleri değişmiş olacaktır. Nitelikleri ve kullanım amaçları doğrultusunda düzenlenen uzantıların içerikleri belirlenerek seçim yapılmış olur. Özel yazılımlara uygun olarak yerine getirilmesi de söz konusu olmuştur. İstenilen boyutta hazırlanması ve daha çok yerine uygun olarak tasarımları yapılmış olur.

Sağ tarafta ise kullanımların belirlenmiş olan sitenin tasarım öğeleri içinde bu biçimde kullanmayı yeterli görecektir. Daha işlevsel bir kullanım tecrübesinin yaşanması için birtakım özel incelmeler yapılmış olacaktır.

Belirlenmiş olan kısımlarının Google’ın ve birçok arama motorunun belirgin olarak kabul ettiği Schema.org etiketlemeleri ile yapılması uygun görülmüştür. Özel bir yazılım ile birlikte daha çok farklı biçimlerde de etiketlerin kullanılması söz konusu olacaktır.

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here