Çocuklarımın Gezmesini İstemediğim Siteleri Nasıl Engellerim

0
7193
views

Zararlı oyunlar veya sitelerin engellenmesi için çeşitli formüller bulunuyor. Ebeveyn kontrolü sağlayan ve çocukların internette güvenli gezinmelerine yaraya yöntemleri kullanarak, siteleri seçebilirsiniz. Çocukların gezinmesini istemediğiniz siteleri şu şekilde engelleyebilirsiniz;

 

  • Internet Explorer Ayarları

 

İnternet Explorer ve Microsoft Windows kullanılan bilgisayarlardan ayarlama yapılabilir. Kullanıcı ve gezinti ayarlarından dilediğiniz gibi siteleri engelleyebilirsiniz. Kaydedilen değişiklikler, Google ile site erişimini tamamen engellemez. Ancak çocuk yaşına göre veya pratik koruma yöntemi olarak uygulanabilir.

Internet Explorer ayarlarını yapmak için öncelikle Explorer’ı açın. Ayarlar sekmesine tıklayın ve bu kısımdan internet seçenekleri bölümüne tıklayın. Öncelikle İçerik ve sonrasında İçerik Danışmanı sekmesinden “Etkinleştir” seçeneğine tıklayın.

 

  • İçerik Danışmanı Ayarları

 

Çocukların gezinmesini istemediğiniz sayfaları, derecelendirmeler sekmesine tıklayarak belirleyebilirsiniz. Bu kısımda; dil, çıplaklık, seks ve şiddet gibi kısımları seçerek, derecelendirme ayarlarını yapın.

 

  • Onaylanan Siteler

 

Onaylanan siteler sekmesinde, çocukların erişmesini istemediğiniz ve erişime açık olmasını istediğiniz siteleri belirleyin. Bu işlem, site derecelendirmeden bağımsız olarak yapılır.

 

  • Parola Oluşturma

 

Ayarları yaparken “Genel” sekmesine tıklayarak, parola oluşturmayı yapabilirsiniz. Çocukların engelli siteleri açmamaları için parola korumalı yapmanız, oldukça işe yarayacaktır. Parola oluşturulduğunda, çocuklar engellediğiniz siteye eriştiğinde bile parola istendiği için zararlı sitelerden direkt olarak korunmuş olacaktır.

Router Ayarlarıyla Güvenlik

Çocukların erişmesini istemediğiniz siteleri router varsayılan ayarlarını değiştirerek sağlayabilirsiniz. Kullanılan internetin hızına bağlı olarak uygulanabilen router ayarları, Netgear, Linksys ve Beklin üzerinden yapılabilir. CD ve yükleme yapıldığında eklediğiniz bilgileri bulun.

Internet Explorer sayfasına herhangi bir IP adresi girin. Sonrasında ise; kullanıcı adı ve şifre girerek Engellenen Siteler linkine tıklayın. Erişimini istemediğiniz siteleri bu kısma giriniz.

Çocukların Güvenli İnternet Erişimi İçin Yazılım yükleyin

İnternette gezinirken çocukların güvenilir siteleri ziyaret etmesi, zararlı olarak tespit ettiğiniz sitelere giriş yapmaması oldukça önemlidir. Bu maksatla geliştirilmiş çeşitli programlar bulunuyor. Uygulama veya yazılım yükleyerek, istemediğiniz siteleri engelleyebilirsiniz. Ayrıca internet sağlayıcı sistemlerin sunduğu çeşitli güvenlik yazılımları da bulunuyor.

NetNanny, CyberSitter ve Cyberpatrol gibi çeşitli yazılımlar, çocukların gezinmesini istemediğini sitelere engellemek için geliştirilen yazılım seçenekleridir. Lisanslı programlar ve çeşitli mobil uygulama sistemleri, operatör servis sağlayıcıların uygulamaları gibi pek çok formül bulunuyor.

Gelişmiş internet teknolojileri ile istenmeyen sitelerin engellenmesi ve zararlı sitelerde çocukların gezinmemesini sağlamak oldukça kolaydır. Daha pratik kullanım olanağı sağlayan yazılım ve programlar sayesinde güvenli internet erişimi sağlayabilir ve çocukları güvende tutabilirsiniz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here