CPC Nedir?

0
872
views

CPC’ nın anlamı, ödeme yapılan reklamcılık manasındadır.  Tıklanmaya göre artış gösteren maliyet ile alakalıdır.  Reklama yapılan her tıklama, maliyet ve ya değer gibi faktörleri ölçer. Yani bir pazarlama yöntemidir ama dijital olarak yapılır. Kampanyalara bağlı olarak bir gelir elde edilir ve başarı sağlanır.  CPC sayesinde ölçüm yapılır.

CPC Hesaplama Yöntemi Nasıldır?

CPC hesaplaması yapabilmek için, hesaplama tekniğini iyi bilmek gerekir.  Reklam veren kişinin ödemiş olduğu tutar, tıklama sayısına göre belirlenir. Yani ödenen miktar ne ise tıklama sayısı, rakama bölünür ve el de kalan para da bu işten kazanılan yatırımdır. Reklamı kişinin kendi bireysel olarak yayınlaması ile birisi aracılığıyla yayınlaması arasında fark vardır.  Yani kendi yayınlamış olduğunuz reklam, kampanyalar ya da reklamın tıklanma performansına göre bir kazanım getirir.  Reklamın gördüğü etki, aldığı geri dönüşümler bu konuda oldukça önemlidir.  Müşteriler reklamdaki ürünü almak isterse ve alım yalarken kampanyanın etkilerine bakarak alım yaparsa ücretli reklam seçeneğine girer.

Adwors ismi verilenler dönüşüm seçeneği, reklam ücretli ise son tıklanma sayısına bakar.  Eğer diğer ağlarla birlikte bir etkileşim sağlanmış ise bunun alışverişe dönüşeceği belli olan bir durumdur. Bu da remarketing yolu ile sağlanır. CPR’ de anlamları çok iyi bilmek gerekir. Bu işten kazanım sağlamak için önemlidir. Google’ da yer alan Analicty desteği ile satın alma ve reklam işlerini yakından takip edebilir, buradan bilgi el de edebilirsiniz. Ayrıca kullanıcının daha önceki ziyaret edip, iletişim kurduğu sayfaları da görebilirsiniz.

CPC Optimize Etme Yöntemi Nasıldır?

CPC reklamı için bir kampanya oluşturulmak istenirse, bunu önceden planlamak ve bir düzen içerisinde yapmak önemlidir. Yani ciddi bir iştir. Ayrıca zor yanları da vardır. Optimize yapabilmek için, kampanya başlattığınız reklamların yer aldığı grupları, iyice araştırmak gereklidir. Bu şekilde daha kolay bir kampanya başlatılabilir. Kampanyalar da birden fazla grup olabilir. Yani nasıl bir kampanya yapmak istiyorsanız, ona göre farklı gruplarda reklam oluşturup, yayınlayabilirsiniz.  Reklam grubu yapmanın amacı, daha iyi bir düzen oluşturulmasıdır.  Satışı yapılan her ürünün reklam grubu olursa, zorlanma olmaz. Bunun için reklam denemeleri yapmak, daha avantajlı olacaktır.

Optimize işlemi yapılırken ilk olarak, CPR’ nın esasını oluşturan anahtarı kelimeleri bilmektir. Yani anahtarlar, ilk dikkat edilmesi gereken noktadır. Bu konuda rakip olan kişilerinin hepsi, anahtar kelime kullanır ve genel de bu kelimeler popülerdir.  Anahtar kelime seçimi yapılırken bu hususa dikkat edilmelidir.  Mümkün olduğunca dönüşüm ve kazanç sağlanabilecek kelimeler seçmek gerekir. İyi bir kitle yakalamak ve müşteri kazanabilmek için, anahtar kelime araştırması yapılmalı,  çarpıcı kelimeler seçilmelidir. Bazen negatif kelimeler de seçilebilir.

Bu olumsuz bir durum oluşturmaz. Aksine daha olumlu bir durumdur. Çünkü belirli kitleye reklamınızın ulaşmasını sağlar. Reklam yanlış yerlere gitmez ve zaman kaybı yaşanmaz.  Eğer reklamlar sosyal medya aracılığıyla verilecekse, anahtar kelime, çok fazla bir önem taşımaz. Bu kampanyaların işleyiş süresi daha farklıdır. Daha çok kullanıcıya ulaşması daha çabuk ve rahat olur.  Eğer reklam kampanyasının en iyi performansı sağlamasını istiyor ve doğru bir dönüşüm kazanmak istiyorsanız, reklam için hazırlanan metinin, oldukça profesyonel olması gerekir.

CPC Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

CPC hazırlarken, kullanıcı kitlesi göz önüne alınmalıdır. Yani bir kullanıcı bir ürünü satın almaktan çok, kurun hakkında bilgi edinmek ve sorununu çözmek için araştırma yapar. İlk öncelik bu olmalıdır. Genelde böyle reklamların tıklanma oranı yüksek olur.  Dönüşüm kazandıran reklamın ziyaretçi sayısını arttırmak için, iyi metinler hazırlayıp bir açılış sayfası oluşturmak gerekir.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here