Domain Otoritesi Nasıl Yükseltilir?

0
1079
views

Web arama motorlarında hit olması ve ön plana çıkması için, bazı uygulamalara dikkat etmek gerekir.  SEO çalışmaları web siteleri ile orantılıdır. Birçok etkene dikkat ederek, domain seviyesi yükseltilebilir.  Domain otoritesi, günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan bir terimdir. Ne anlama geldiği ve nasıl arttırma yapılacağı da merak edilen konular arasında yer alır.

Domain otoritesi, bir skor anlamına gelir. Bir sitenin çeşitli arama motorlarında ne kadar popüler olduğunu tahmin eden bir sistemdir.  Web sitesinin derecesini belirler. Skor seviyesi 0 ile 100 arasında değişir.  Domain otoritesi ne kadar yüksek olursa,  aramalarda ilk sıralarda çıkacaktır. Domain seviyesinin arttırmak isteyenler, bunun için bir çaba sarf etmelidir.  Web sitesi olan kişiler, bu hususlara dikkat ederek, popüler ve marka bir siteye sahip olabilir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları aşağıdakiler gibidir.

İçeriklerin Kaliteli Olması

Domain otoritesinin yükselmesi için, ilk olarak site içeriğinde yayınlanan konuların ve içeriklerin kaliteli olması gerekir.  Özellikle benzersiz ve özgün içerikler olmasına dikkat edilmelidir. Okunaklı olmasına özen gösterilmelidir.  Farklı ve içeriğin özgün olduğu konular, daha fazla kullanıcının dikkatini çeker.  Kaliteli içerik üretmek isteyenler, ifade ve ya gif gibi sembollerden de yararlanabilir. İçeriğin oluştuğu kelime sayısı da oldukça önemlidir.  En az 700-800 kelime olması, daha etkili bir içeriğin olmasını sağlar. Ayrıca başlıklar ve konularda önemlidir.

Mümkün olduğunca net, açıklayıcı ve anlamlı cümleler seçilmelidir. Karışık ve anlamsız olan içerikler, başarısız, olarak kabul edilir ve domain otoritesinin yükselmesini engeller. Ayrıca içeriklerin optimasyonu da oldukça önemlidir. Optimasyon için değişik kriterler bulunur. Anahtar, heading, link çeşidi ve meta gibi etkiler, domain otoritesi konusunda etkilidir.

Anahtar Kelime

Herhangi bir içerik hızlandığı zaman, içerisinde anahtar kelime olması, oldukça önemlidir.  Anahtar kelime seçimi yapılırken, mutlaka anahtar kelimenin konu ile bağlantılı olmasına dikkat edilmeli ve uygun olarak kullanılmalıdır.

Anahtar kelime kullanılmasının amacı, arama motorlarında sitenin ilk sıralarda yer alması içindir. Ayrıca konunun etkisini ve bütünlüğünü de arttırır. Anahtar kelime bazen tek, bazen de birden fazla kelimeden oluşur. Birden fazla kelimenin anahtar olarak kullanılması, ana kelimeyi destekler.

Anahtar Kelimelerin Yoğun Olması

İçerik belirlerken, anahtar kelimelerin önemi oldukça büyüktür. Anahtar kelimeyi yanlış kullanmak, sitenin arama hacminde ve domain otoritesinde düşüklük yapar.

Anahtar kelime, içeriğin kaç kelimeden oluştuğu ile de alakalıdır. Örneğin; 300 kelimelik bir içerik için 6 tane farklı anahtar kullanılması olumsuz bir etki yaratır. Dozunda kullanmak önemlidir. Anahtar kelime kullanımı için belirli bir oran vardır. %2,5 oran ideal olarak kabul edilir.

İçeriklerde Başlık Seçimi

İçeriklerde başlık seçimi de oldukça önemlidir.  Konunun başlığı, anahtar kelime ile uyumlu seçilmelidir. Yani başlıkta anahtar kelime kullanılmalıdır. Kullanıcılar böyle detaylara dikkat eder ve başlığı etkileyici olan siteleri, favorilerine ekler. Domain otoritesinin artması, başlıkla doğrudan alakalıdır.

Görsellik

Görsellik çok önemlidir. İçerikler de kullanılması, siteyi yüksek bir seviyeye taşır. SEO ile etkileşim içindedir. Görsel optimizasyon oldukça önemlidir. Tüm görsel seçimleri, içerikle bağlantılı olmalı ve boyut olarak dikkat edilmelidir. Görüşmelerin hepsinde etiket kullanmak, daha etkili olacaktır.

Ziyaretçi Sayısı

Web siteleri için ziyaretçi sayısı oldukça önemlidir. Kullanıcılar siteyi ne kadar ziyaret ederse, domain otoritesi de o kadar artış gösterir. Ziyaret edilme sayısını arttırabilmek için, sosyal medyadan yararlanmak önemlidir. İçeriği özgün olan tüm sitelerin, ziyaret edilme düzeyi fazladır. Benzersiz ve ilgi çekici içerikler, birçok platformda paylaşılır.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here