Favicon Nedir?

0
665
views

Favicon Web sitesi olanların bildiği ve sık kullandığı terimlerden biridir.  Web sitesi açıldığı zaman, sitede yer alan sayfanın başlığı ve ‘ nın göründüğü, boyut olarak küçük bir logo şeklinde olan, farklı şekillerde olabilen bir semboldür.  Bazen harf bazen resim, bazen de bir işaret şeklinde olabilir.  Bu faviconların amacı, sitenin tanınırlığını sağlanmasıdır.  Boyut olarak, genel de 16*16’dır. Favicon tasarımı oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca dikkat çekici ve orijinal olmalıdır. Bu saye de site daha renkli ve güzel bir hale gelecektir.

Günümüzde birçok site vardır.  Siteleri farklı ve özgün kılan en önemli faktörler, favicondur. Kelimenin açılımı; Favorites icon dur. Bu kelimelerden ortaya çıkmıştır. Sitesini tanıtmak isteyen kişiler, favicon seçeneğini kullanır. Logo demek, site hakkında bilgi ve ipucu vermek demektir.

Favicon Nasıl Kullanılır?

Favicon kullanmak oldukça basittir. Bunun için özel sitenize, bir kod eklenmesi gerekir. Kızlarda href adı verilen bir kod bölümü bulunur. Sitelerde favicon olması, simgenin boş olmasından daha mantıklıdır.  Yani bir nevi, profesyonelliği gösterir.

Favicon Faydaları Nelerdir?

Favicon kullanmak, günümüzde oldukça popüler bir hale gelmiştir ve birçok faydası bulunur.  Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Favicon kullanılan sitelerde genelde misafir veya kullanıcılar, bu siteleri favorilere ekler. Sitenin isminin ön tarafında da favicon yer alır, bu da siteye erişimin daha kolay olmasını sağlar.
  • Kullanıcılar favicon sayesinde siteyi masa üstüne yapıştırabilir. Kısayol oluşturulduğu için, favicon sayesinde site daha farklı bir yere gelecektir. Yani kullanıcıların favori sitelerinden olacaktır.
  • Favicon kullanılan siteler daha meşhurdur. Ayrıca bir marka haline gelmiştir.
  • Faviconlar bakıldığı zaman çok küçüktür. Başta çok dikkat çekmez ama siteler için faydaları, azımsanmayacak kadar çoktur.

Favicon İle SEO Alakası Nedir?

Web sitesi açmak kolay olsa da markalaşmak, tanınmak o kadar kolay değildir. Bunun için öncelikle ciddi bir emek verilmesi gerekir. Yani akılda kalmak ve kalıcı olmak için, bazı hususları bilmek gerekir. Bunlardan biri de favicondur. Bilinenden daha fazla önemlidir.

Özellikle dijital olan her yerde öne çıkan bu simgeler, SEO üzerinde de etkileye sahiptir.  Özellikle web sitesi teknolojisi için, oldukça önemlidir.  Kullanıcıların masa üzerine eklediği ve beğendiği siteler,  SEO içinde büyük önem taşır.  Bunun direk olarak bir etkisi olmasa da dolaylı olarak, ciddi bir etkisi olduğu söylenebilir.

Favicon Nasıl Yapılır?

Favicon bir dosya biçimidir. Görsel bir dosya olduğu da söylenebilir.  Görseli uygulamak ve tasarlamak, birçok kişiye zor gelir. Bunun en kolay çözümü, favicon yapan uygulamalar kullanılmasıdır. Favicon maker isimli uygulama en çok tercih edilen, uygulamalar arasındadır. Kolay bir şekilde istediğiniz simgeleri hem tasarlayabilir, hem de sitenize koyabilirsiniz. Favicon uygulaması, Photoshop ile beraber de uygulanabilir.

Dosyayı belirtilen boyutta tasarlamak önemlidir. Daha sonra dosyayı kaydedip, kodları kullanarak siteye eklemek yeterli olacaktır. Favicon siteye eklendikten sonra, sayfayı yenileyerek güncellemek gerekir. Eğer yüklemede herhangi bir sorun yaşanırsa, tarayıcı temizlenmelidir. Sildikten sonra, kontrol edilmelidir.

Favicon şirket logoları gibidir. Küçük görünse de rolü oldukça büyüktür.  Marka olma yolunda ilerlemeye fayda sağlayan bu iconlar, internet siteleri için büyük rol oynar.  Favicon simgesi olmayan siteler, kullanıcılar için oldukça önemlidir. Çünkü kullanıcıların sitenin güvenilirliğinden emin olmasını sağlar. Favicon olmayan siteler, daha güvensiz bir izlenim yaratır.  Bu tip sitelerin gelişmesi, tanınması ve hit olması daha zordur. Eğer bir web sitesi açmak istiyorsanız, mutlaka favicon eklemeyi unutmamalısınız.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here