Format Nasıl Atılır?

0
4171
views

Format atma işlemi kullanılan cihazın fabrika ayarlarına çevrilerek, daha güvenli kullanılmasını sağlayan bir işlemdir. Akıllı cihazlara format atma ve bilgisayara format atma gibi farklı opsiyonlarda yapılan format atma işlemleri, kullanılan işletim sistemine göre yapılır.

Format nasıl atılır? Format atmak için neye ihtiyaç vardır? Telefon formatı nasıl yapılır?

Windows 10 Format Atma İşlemi

CD veya USB ile yapılan format atma işlemleri, herhangi bir ekipmana gerek olmadan da yapılabilir. Windows 10 işletim sistemi kullanılan tüm bilgisayarlarda format atma işlemini yapmak için aşağıdaki yönergeleri uygulayabilirsiniz;

  • Sorunun düzeltilmesi için bilgisayarlarda sıfırlama işlemi yapılması yeterli olabilir. Böylelikle yeniden yükleme yapılarak sistemin sorunsuz ve düzgün şekilde çalışması sağlanabilir. Windows 10 yeniden yükleme işlemi, dosyalarınızın da korunmasını sağlar.
  • Bilgisayarda formatlama için sıfırlama işlemi, 3 farklı seçenek ile yapılabilir. Bu işlemler için öncelikle Başlangıç düğmesine basın.
  • Ayarlar- Güncelleştirme ve Güvenlik sekmeleri- Kurtarma Ögesi sekmelerine tıklayın.
  • Bilgisayarı Sıfırla menüsünden “Başlarken” sekmesini seçin
  • Bilgisayarı yeniden başlatarak, oturum açma ekranına gelin. Sonrasında Shift tuşuna basılı tutun.
  • Aç- Kapa simgesi, ekranın alt kısmında belirir ve bu kısımda Yeniden Başlat sekmesine tıklayın.
  • Sistem yeniden başlatıldığında “Sorun Gider” ve sonrasında Bu Bilgisayarı Sıfırla sekmelerine tıklayın.

Sırsıyla bu işlemleri uygulayın ve bilgisayarın sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayın. Diğer bir yöntem ise yükleme ortamını kullanmaktır.

Bilgisayarda Yeniden Yükleme İşlemi

Bilgisayara format atma işleminde, bilgisayarın yeniden başlatılması için işletim sistemi silinip yeniden yüklenebilir. Windows 10 yeniden yüklemek için, yükleme ortamı kullanılarak işlem yapılabilir. Microsoft’un internet sayfası üzerinden yazılım indirme sayfasına giriş yapılır. Medya oluşturma aracı indirerek işlem sağlayabilirsiniz.

DVD veya USB sürücüsüne yazılım yükleyerek, yükleme ortamı oluşturabilir ve bilgisayarınıza Windows 10’u yeniden yükleyebilirsiniz. Ayrıca flash bellek kullanılarak da bilgisayara format atılabilir.

Telefona Format Nasıl Atılır?

IOS işletim sistemine sahip mobil cihazlar, Android işletimli akıllı cihazlar veya Windows Phone işletim sistemiyle çalışan telefonlara, sistem özelliklerine göre format atılabilir. Her cihazın yeniden yükleme özelliklerine göre format atılabilir. Kullanılan cihazın genel ayarlar ve genel özellikler bölümünden fabrika ayarları modülünü kullanarak format atabilirsiniz.

Mobil cihazlarda daha kolay olan format atma işlemleri, yazılımsal sorunlara bağlı olarak farklı seçeneklerle yapılabilir. Teknik servis ile görüşme sağlanabilir veya işletim sisteminin ve mobil cihazın özelliklerine göre silip- yeniden kurulum yapılabilir. Kullandığınız cihazın modeli ve çalışma sistemi önemlidir.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here