Google Drive Nasıl Kullanılır?

0
1566
views

Google Drive’ın nasıl çalıştığından uzun uzadıya bahsedeceğim. Fakat nasıl çalıştığından önce ne olduğuna dair biraz konuşmakta fayda var.

Google Drive Nedir?

Günümüzde teknoloji bir lüks olmaktan çıkıp önemli ihtiyaç haline geldi. Akıllı telefon kullanmayanlar her alanda bu davranışın eksikliğini yaşıyorlar. Bu akıllı telefonlar aynı zamanda bir bilgi ve belge depolama alanı olarak da kullanılıyor. Günümüzde kullandığımız android cihazların hafızaları ne kadar fazla olsa da, zamanla bu hafızalar dolup, telefonu kullanılamaz bir hale getiriyor. Haliyle ekstra depolama alanına ihtiyaç duyuluyor. Bir çok cihaza dahili hafıza kartı takılabilmektedir. Fakat takıldıktan sonra telefonun kullanım kalitesi düşmektedir. Bunun yerine Google, Google Drive’ı kurmuştur. Google Drive, Google tarafından kullanıcılarına sunulan online depolama alanıdır. Bir nevi ücretsiz hosting hizmeti vermektedir. Hosting firmalarının verdiği hizmetten tek farkı depolanan bilgiler sadece tek bir kullanıcıya yayınlanmaktadır. Eğitim kurumlarından özel şirketlere kadar toplumun büyük bir kısmında aktif olarak kullanılmaktadır.

Google Drive’ı Kullanmaya Başlamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Google Drive’a erişmek oldukça kolaydır. Fakat bu uygulamayı kullanabilmek için tek şart kullanan kişinin bir gmail hesabının olmasıdır. Eğer bir gmail hesabınız yok ise bir gmail hesabı oluşturmanız gerekecektir. Eğer gmail hesabınız var ise sadece giriş yapmanız yeterli olacaktır. Giriş sayfasına ulaşmak için www.google.com/intl/tr_ALL/drive/ adresinden ya da google arama motoruna google drive yazarak ulaşabilirsiniz. Ya da andorid cihazlarına Google Drive’ın uygulamasını indirebilirsiniz

Gmail hesabınza giriş yaptığınızdan kaynaklı sizden herhangi bir kullanıcı adı ya da şifre istemeyecek ve direk uygulamaya yönlendirileceksiniz. Google Drive’ın oldukça basit bir ara yüzü vardır. Uygulamanın ana sayfasında yükleyeceğiniz dosyaları bulabileceksiniz. Eğer ana sayfada bulunan dosyalar haricinde bir dosya yüklemeyi düşünüyorsanız, uygulamanın sol üst tarafında bulunan ‘yeni’ yazan butona tıklayabilirsiniz. Size yüklemek istediğiniz belgenin bir dosya mı yoksa klasör mü olduğunu soracaktır. Belgenin içeriğine göre tercihinizi yapıp ardından yüklemek istediğiniz belgeyi işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Google Drive’ın Depolama Kapasitesi Ne Kadardır?

Google Drive’a yüklediğiniz belgelerinizi her bilgisayardan ya da android cihazlardan kendi google hesabınıza girerek ulaşabilirsiniz. Bu online depolama alanının da, her depolama alanında olduğu gibi bir kapasitesi vardır. Google her kullanıcısına ücretsiz olarak 15 GB depolama alanı sunmaktadır.

Aynı zamanda Google Drive uygulamasını tüm android  ve İOS cihazlarına yükleyebilirsiniz. Fakat Google Drive uygulamasına belge yükleme işlemi yapılırken internet paketinizin yeterli olduğundan emin olmalısınız. Çünkü yükleme işlemi biraz internet harcamaktadır. En garanti yöntem olarak Wi – Fi ağına bağlıyken yükleme işlemlerini yapmanızı öneririz.

Aynı zamanda Google, Google Drive’ın içinde kayıtlı olan Word ya da Exel gibi dosyalarınızın içeriğinde değişiklik yapma olanağını size sunuyor. Fakat gerekli uygulamaların cihazınızda yüklü olması gerekmektedir.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here