İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

0
5532
views

İnternet şifresinin kolay olması ya da şifre ile ilgili sorunların yaşanması durumunda internet şifresi değiştirilmek istenir. İnternet şifresinin değişim işlemi modem ara yüzüne giriş yapılarak gerçekleştirilir. Kullanılan her farklı modemin farklı bir şifre değiştirilmesi özelliği vardır. Onlara uygun olacak şekilde de şifre değiştirme işlemi yerine getirilir. 

Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yerine Getirilir?

Wifi şifresinin değiştirilmesi için modemin ara yüzüne giriş yapılması gerekir. Arama çubuğunda bulunan kısma 92.168.1.1 yazılarak giriş yapılması gerekir. Bu kısımda kullanıcı ismi ve şifresi girilmelidir. Burada kullanıcı adına kullanıcı isminizi şifre kısmına ise admin yazmanız gerekir. 

Modem Şifresi Hatırlanmıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Daha önce modem şifrenizi belirlediniz ve hatırlamıyor iseniz modemin arka kısmında yer alan reset tuşuna basılı tutmanız gerekir. Bu sayede modem sıfırlanır. İnternet sağlayıcısı üzerinden müşteri hizmetlerine ulaşmanız ve oradan da şifrenizi öğrenmeniz gerekir. Giriş işleminizi gerçekleştirdikten sonra şifrenin nereden değiştirildiğini bulmanız gerekir. Ön paylaşım anahtarı ya da kablosuz ağ ayarlarından şifrenizi değiştirebilirsiniz. Şifre belirleme işleminizi yerine getirirken rakamlardan, büyük harf ve küçük harften yararlanmalısınız. Şifrenizin zor ve kırılabilecek bir şifre olmaması gerekir. 

Ara Yüze Giriş İşlemi Nasıl Yerine Getirilir?

IP adresi ile web tarayıcısından giriş yaparak çıkan kısma kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz durumunda oturum açma işlemini yerine getirmiş olursunuz. Daha önceden şifre değiştirmediyseniz ve ilk defa şifre değiştirme işlemini yerine getiriyorsanız o zaman kullanıcı adına ve şifre kısmına admin yazarak giriş yapma imkânına sahip olursunuz. Parolanın çalışmaması durumunda modemin arka kısmına bakarak modem üzerinde yer alan parola ile birlikte açma imkânınız olur. Şifre ile giriş yapılamaması durumunda da modemin fabrika ayarlarına döndürülerek sıfırlama işleminin yerine getirilmesi gerekir. 

Airties Modem Şifre Değiştirme İşlemi

Airties modem şifresinin değiştirilebilmesi için ara yüzde oturum açılması gerekir. Airties modem de IP adresi 192.168.2.1 olur. Oturum açıldıktan sonra kablosuz olarak yer alan ana menü bölümlünde kablosuz ağ ayarlarının seçilmesi gerekiyor. Kablosuz ağ adı kısmına da SSID yazılır. Bu kısımdan kablosuz ağ adının değiştirilmesi mümkündür. Güvenlik seçeneği için WPA ya da WPA 2 kısmı seçilmelidir. Parolanın sekiz karakterden oluşması gerekir. Parolanın girilmesi üzerine kaydedilmesi gerekir. Bu sayede şifre değiştirme işlemi yerine getirilmiş olur. Cihazların hepsine yeni şifre ile bağlanılması gerekir. 

Zyxel Modem Şifre Değiştirme İşlemi

Web tarayıcında yer alan adres kısmına 192.168.1.1 yazılır. Eğer ilk defa şifre değiştirme işlemi yerine getiriliyorsa o zaman kullanıcı adı kısmına admin şifre kısmına ise TTNET yazılarak denenmelidir. Giriş işleminin yapılmasının ardından ağ ayarı kısmına girilmelidir. Menü kısmına da kablosuz durumu seçilmelidir. Sayfanın alt kısmında yer alan otomatik şifre oluştur kısmının işaretinin kaldırılması gerekir. Bu sayede şifreyi kendi belirleme imkanına sahip olursunuz. Şifrenin kolay olmamasına özen göstermeniz gerekir. 

TP Link Modem Şifre Değiştirme İşlemi

TP Link modem ara yüzüne ulaşmak için tarayıcı kısmına 192.168.1.1 yazılır. Ardından kullanıcı adı ve şifre girilerek giriş işlemi yerine getirilir. Ara yüz ayarları kısmına giriş yapılır. Bu kısımda da kablosuz kısmına giriş yapılır. WPA-PSK/WPA2-PSK güvenlik tercihinin aktif duruma getirilmesi gerekir. SSID kısmından da kablosuz ağ ismi değiştirilir. Ön paylaşım anahtarı kısmından da kablosuz ağ şifresinin değiştirilmesi mümkündür. Şifrenin belirleme işleminin sona ermesinin ardından kaydetme işlemi unutulmamalıdır. Şifrenin değiştirilmesinin ardından Wİ Fİ kullanılan bütün cihazlardan şifreyi tekrar girmeniz gerekir.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here