İthalatçı Garantili Ne Demek?

0
1851
views

Özellikle internet üzerinden telefon satın almak isteyen kişilerin karşısına çıkan ithalatçı firma garantili, soru işareti yaratabilmektedir. İthalatçı garantili ne demek, ne anlama gelir ve ne tür sorunlar yaratır konusunda yazının devamını okuyarak bilgi alabilir ve alışverişlerinizi daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

İthalatçı Garantili Ne Demek, Ne İfade Ediyor?

Türkiye’de Sanayi Bakanlığı üzerinden izin alarak faaliyet gösteren şirketlerin, özellikle teknolojik ürünlerde ithalat belgesi sahibi olması gerekmektedir. İthalat belgesi ile birlikte zorunlu olarak Türkiye genelinde en az bir yerde teknik servis hizmeti de sağlanmalıdır. İthalatçı garantili olarak satılan ürünler, ithal edilen malların Türkiye’de satışa sunulması ve firmaların müşterilerine bu tip destekleri sunmasını ifade etmektedir. Satın alacağınız herhangi bir elektronik üründe, arıza gibi durumlarda teknik servis ithalatçı firmanın teknik servisidir. Bu servis, direk ithalatçı firmaya ait olabileceği gibi anlaşmalı olarak farklı üçüncü taraf bir servis de olabilmektedir. Bu nedenle özellikle arıza durumlarında çekince yaşayan ya da endişe eden kişilerin satın almadan önce teknik servis konusundaki durumu öğrenmesi yararlı olacaktır.

İthalatçı Garantili Ürünlerde Arıza Durumu

Yaşanan bir arıza durumunda özellikle sorunların yaşanmaması adına başlangıçtan itibaren sürecin nasıl işleyeceğinin öğrenilmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir. İthalatçı garantili işlem yapan firmaların, özellikle cihaz ile birlikte gönderilen garanti belgeleri üzerinden işlem yapması esastır. Bu nedenle arıza gibi durumlarda garanti belgelerinin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

İthalatçı Garanti ve Distribütör Garanti Farkı Nedir?

Distribütör garantili cihazlarda, cihazların IMEI numarası üzerinden işlem yapıldığından dolayı bu tip belgeler ve bilgiler gerekmeden direkt cihazlar için garanti kapsamında işlem yapılabilmektedir. Bu nedenle ithalatçı firma garantili cihazlarda mutlaka detayların satın almadan önce netleştirilmesi gerekmektedir. İthalatçı garantili ne demek konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler ve satın alma aşamasında bu tip detaylara dikkat etmeyenler, özellikle arıza sonrasında bu durumu net olarak anlamakta ve farkına varmaktadır.

Distribütör ile ithalatçı firma tarafından satışı yapılan cihazlarda, yüksek farklar olabildiği gibi 100-200 TL gibi daha düşük miktarlarda farklar da olabilmektedir. Risk almak istemeyen kişilerin, bu tip küçük farklarda özellikle distribütörlerden yana tercih yapması çok daha uygun olacaktır.

Çoğu kişi satın alma aşamasında farkına varmadan böyle bir yönelime gidebilmektedir. Her üründe ithalatçı ya da distribütör garantisi ile ilgili detayların belirtilmesi zorunludur ve bu detaylar her üründe yer almaktadır. Buna rağmen özellikle fiyatların uygun olduğu dönemlerde, hızlı bir şekilde satın alma yoluna gidebilmektedir. Türkiye’de hizmet veren bazı teknoloji marketler ve mağazalar ithalatçı garantili olarak satış yapmamaktadır. Bu bir tercih olduğu gibi kişilerin özellikle satın alma aşamasında bu detaya dikkat etmesi yaşanabilecek tüm sorunları ortadan kaldıracaktır. Türkiye’de çok popüler olan pazar yerlerinde daha fazla rastlanılan bu durum, çoğu kişi için sorunlu bir süreç başlatabilmektedir. Buna karşın çok iyi bir şekilde teknik destek sağlayan ve servis altyapısı da gelişmiş olan ithalatçı garantili firmalar da bulunmaktadır.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here