Long Tail Keywords Nedir?

0
604
views

Türkçe karşılığı anahtar kelimelere yoğunlaşmak olan Long tail Keywords, SEO için çok önemlidir. Çalışmalar açısından önemli bir detaydır. Web sitesi kullanan kişiler için SEO ile uyumlu çalışmak ve sitenin hızını, hitliğini yükseltmek için, bazı detaylara dikkat etmek gerekir.  Long tail Keywords ile de web sitesi daha popüler bir hale gelebilir ve bu da gelir seviyesini arttırır.  Tam ismi uzun kuyruklu anahtar kelimedir. Neden önemli olduğu ve ne anlama geldiği de ilgili kişiler tarafından, sık sık merak edilir. Yazının devamını okuyarak, detaylı bilgi el de edebilirsiniz.

En fazla iki kelimeden oluşan, aranma oranı yüksek seviyedeki olan anahtar kelimelere short tail keywords, ismi verilir. Long tail keywords ise daha uzun kelimelerden meydana gelir ve daha net olan anahtar kelimeler olarak kabul edilir.  Bu anahtar kelimelerin özelliği, yüksek dönüşümlü olmasıdır. Yani aranma hacmi düşük olsa dahi, geri dönüşümü avantajlıdır.  Uzun anahtar kelimeler, her zaman daha dikkat çekici olduğu için, kullanıcılar ilgilenir ve site için yarar sağlar.  Long tail keywords kelime kullanmak, rekabeti düşürdüğü için de oldukça önemlidir. Siteye değer katmak isteyenlerin kullandığı bir özellik ve uygulamadır.

Long Tail Keywords Nasıl Bulunur?

Long tail keywords anahtar kelimelerin, nasıl bulunacağı da önemli bir konudur. Bulmak oldukça basittir. Hem ücretsiz olarak, hem de ücretli olarak, araçlar aracılığı ile bulunabilir. Bu araçlardan bazıları; topics, ubersugget, semrush ve ahrefs dir. Bu araçları kullanarak, istediğiniz herhangi bir anahtar kelime ile ilgili hacim düzeyi ya da arama popülerliğini tespit etmek mümkündür.

Semrush aracı daha fazla tercih edilir. Gerekli adımları takip ederek, kısa bir süre için de sonuç alınır. Arama motorunda herhangi takip ettiğiniz bir sitenin ismini yazarak, positions seçeneğini tıklamak gerekir. Daha sonra da wodrs count sekmesi ile anahtar kelimeler hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz.

Long Tail Keywords İle Genel Kelimeler Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Long tail kelimeler, maliyete katkı sağlar ve rekabet oranı düşük olduğu için dönüşüm değeri yüksektir. Bir amaca bağlı olarak arama yapılır. Genel kelimeler, bir hedef için değil, araştırma amaçlı aranır.
  • Long tail keywords kelimeler, genel kelimelere kıyasla daha çabuk rekabete görülebilecek seviyededir. Genel kelime araştırması yapılırken, daha hacmi büyük siteler karşımıza çıkar. Yani bir rekabete girmek daha riskli ve zordur. Bu açıdan long tail keywords daha avantaj sağlar.
  • Genel kelimeler, yoğun bir araştırma ve çalışma süreci ister. Yatırım bu bakımdan önemlidir. SEO’ da birçok şeyin garantisi verilmediği için, bu kelimeler için yapılan çalışmanın da bir garantisi olduğu söylenemez.  Long tail kelimeler hedef ve sonuca bağlı olduğu için, kısa bir zaman dilimi içinde, gelişme ve fayda gösterir. Özellikle arama motorları için, ilerleme çabuk olur.

Long Tail Keywords Kelimeler Nasıl Belirlenir?

Long tail keywords kelimelerin belirlenmesi için, hem pratik hem de çabuk etki gösteren metodlar vardır.  Google’ da arama yaparak, sonuçları inceleyip, bir sonuca ulaşabilirsiniz. Alakalı kelimeleri araştırdıktan sonra,  sayfanın en alt bölümünde ilgili aramalar şeklinde bir bölüm çıkar. Burada hem long tail keywords kelimeleri, hem de araştırmış olduğunuz kelimeleri görürsünüz.  Bunun dışında Trend’s ile de araştırma yapabilirsiniz.

Trends ile hem normal kelimeler, hem de uzun anahtar kelimelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kelime araştırması ve analizi yapılırken, rakiplerin kullanıldığı kelimeler de göz ardı edilmemelidir. Buna göre bir kıyaslama yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here