Mac Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

0
2919
views

Bugüne kadar standart bilgisayar kullananlar doğal olarak bu bilgisayardaki her türlü kısayolu ezbere bilirken, yeni çıkan bilgisayarları kullanım konusunda problemler yaşayabiliyor. Büyük bir neslin kullandığı Windows işletim sistemi bilgisayarlarında var olan birçok gizli özelliği hemen hemen her kullanıcı biliyor ve uyguluyor. Ancak yeni piyasa ürünü olan Mac bilgisayarlar ilk defa kullananlar için adeta bir uzay gemisi görünümüne sahip ve hiçbir kısa yol hakkında net bir bilgiden bahsetmek mümkün değil gibi görünüyor.

Yeni neslin en önemli cihazları arasında yer alan Mac bilgisayarlar ilk kullanım safhasında kullanıcılara sorun yaratsa da aslında birçok özelliği kullanması son derece pratik.  Mac bilgisayarları diğer bilgisayarlardan ayıran birçok özellik bulunuyor. İlk bakışta anlaşılan en büyük özellik ise klavye dizilimi olarak ortaya çıkıyor. Windows’a oranla farklı tuşları bulunan klavye dilinin çözüldüğü anda birçok özelliği de kullanmak mümkün hale geliyor.

Mac Bilgisayarlarda ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac bilgisayar kullanıcıları için ekran görüntüsü alma konusunda birden fazla seçenek bulunuyor. Windows bilgisayarlarda bu işlem tek bir tuş ile kolayca çözülebilirken Mac bilgisayarlarda bu işlem için üç ya da dört tuşa birlikte basmak gerekiyor. Ancak Mac bilgisayarlar Windows sisteminin aksine ekran görüntüsünde tek bir kare değil birden farklı görüntü alma seçeneğini de kullanıcılarına sunuyor.

Tüm Ekranın Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac bilgisayar kullanıcılarının en çok merak etiği sorular arasında yer alan ekran görüntüsü alma konusunda tüm ekranın görüntüsünü almak için klavyede bulunan üç tuştan yararlanılıyor. Windows sistem bilgisayarlarında bu işlem için ‘PrntScrn’ tuşu yer alıyordu ve kullanıcılar tek bir tuş ile kolayca istedikleri ekran görüntüsünü bilgisayar hafızasına alabiliyordu. Daha sonra resim programından resmi gerçeğe dökebiliyor ve daha sonra kullanabiliyordu. Mac bilgisayarlarda ise bu işlem için yeni bir tuş bulunuyor. Shift tuşunun yanında bulunan ‘Command’ tuşu ile Shift ve 4 tuşuna aynı anda basarak tüm ekranın görüntüsünü almak mümkün olabiliyor. Tuşlara beraber basıldıktan sonra bilgisayardan fotoğraf deklanşör sesine benzer bir ses duyuluyor ve bilgisayar görüntüyü hafızaya almış oluyor. Kullanıcılar için son derece gerekli olan bu işlem ile her türlü gerekli ekranı fotoğraflamak da mümkün oluyor.

Ekranda İstenilen Bir Bölümün Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac bilgisayarların sunduğu kolaylıklar arasında yer alan bu özellik ile ekranda sadece bir kısmın görüntü alınabilmesi imkânı kullanıcılara sunuluyor. Yine Shift tuşu yanındaki Command tuşu ile Shift ve 4 tuşlarına beraber basıldığında ekrandaki mouse imleci çarpı işaretine dönüşüyor ve kullanıcı dilediği kareyi bu imleç ile işaretleyebiliyor.

Seçilen Pencerenin Görüntüsü Nasıl Alınır?

Kullanıcı eğer tek bir pencereyi görüntüye almak istiyorsa bu durumda basacağı tuşlar ekranda yer alan arka planı görünmez hale getiriyor ve kullanıcı sadece anlık pencerenin görüntüsünü bilgisayar hafızasına alabiliyor. Bu işlem için klavyede bulunan Command tuşu ile birlikte Shift + Space ve 4 tuşlarına basmak gerekiyor. Bu tuşlara basıldıktan sonra imleç bir fotoğraf makinesi işaretçisi halini alıyor ve kullanıcıya dilediği pencereyi seçme fırsatı sunuyor. Son bir özellik ile kullanıcıların Command ile birlikte Ctrl + 3 + Shift tuşlarına basması ile görüntünün resim dosyasına aktarılması değil bilgisayar hafızasına alınması sağlanabiliyor.

 

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here