Nostaljik Bir Video Boyutu Küçültme Programı

0
1471
views

Sosyal medyanın neredeyse tüm hayatımıza sızıp da vaktimizin büyük bir kısmını ele geçirmesinden beri en popüler hobilerden, hatta profesyonel mesleklerden biri haline geldi Youtube videoları ile para kazanmak. Oyun videoları, sanal eğitimler, dersler, farklı sanat dallarıyla alakalı içerikler gibi çok zengin bir skalası olan bu gelmiş geçmiş en büyük ve popüler video deposu artık herkesin kolaylıkla videosunu yükleyebileceği bir kullanım basitliğine sahip. Youtube yahut farklı bir platform için istediğiniz herhangi bir konuda içeriğinizi tamamladıktan sonra yükleme işlemine geçtiğinizde ise web adresi dosyanızın yükleme için fazla büyük boyutlu olduğunu söyleyerek sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Videonuzu kırpmadan, kalitesini aşırı seviyede düşürmeden de pekâlâ bu sorunu atlatabilirsiniz: İşte bu noktada imdadınıza video boyutu küçültme programı Windows Movie Maker yetişiyor.

Movie Maker Nasıl Kullanılır?

Windows’un eski sürümlerinden aşina olduğumuz Movie Maker artık yeni sürümlerde yüklü olarak bulunmamakta. Bu nedenle öncelikle bu programı kurmak gerekiyor. Eğer çoktan kurmuşsanız, sıradaki aşama son derece basit adımları takip etmek olacak. Adımları uygulamaya geçmeden önce hatırlatmakta fayda var: Küçültülmüş videonuz AVI, MPG, M1V, MP2V, MPEG, MPE, MPV2, WM, WMV, veya ASF formatlarından birine sahip olacak. Eğer bu konuda da bir sıkıntı duymuyorsanız yapmanız gereken işlem Movie Maker’ı açmak, “Import Video” ile boyutunu küçültmek istediğiniz videoyu yüklemek, “File” sekmesinden “Save Movie File”ı tıklamak, yükleme yerini bilgisayarınız olarak belirledikten sonra “Show More Choices”ı işaretlemek. “Other Settings” kısmından boyut ya da internet yükleme hızına göre seçiminizi yapabilirsiniz. Seçiminizi tamamladıktan sonra bir süre bekleyin ve video boyutu küçültme programı Movie Maker ile işinizi bitirin.

Diğer Araç Ya Da Programlar

Movie Maker hariç bazı video boyutu küçültme programı seçenekleri de mevcuttur. Bu programları arama motorları üzerinden aratıp bulabilir, pek çok farklı seçeneğe göz atabilirsiniz. Tamamen bu amaç için üretilmiş programlardan bazıları Free Video Compressor, MooO Video Minimizer, HandBrake’tir. Aracı ya da orijinal siteleri üzerinden indirme yaparak programları kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabii ki bu programların güvenilirlik seviyesi belirsizdir; bu nedenle bilgisayarınızdaki güvenlik önlemlerini sıkı sıkı takip etmelisiniz. Araştırma yaptıkça ve başka kullanıcıların yorumlarını okudukça kolaylıkla fikir sahibi olabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Noktalar

Videonuzun boyutu yükseldikçe internete yükleme süresi de uzayacaktır doğal olarak. Fakat bu süreyi kısaltmak için boyutu çok fazla düşürürseniz muhtemelen çok düşük kaliteli bir video elde edeceksiniz. Bu nedenle hangi video boyutu küçültme programı ile videonuzu düzenlerseniz düzenleyin bu orana mutlaka dikkat edin. Ayrıca videonuzun orijinal boyut ve kalitedeki halinin bir kopyasını bilgisayarınızda tutmayı unutmayın. Böylece, video istediğiniz şekilde dönüşmezse orijinal halini tekrar düzenleyebilir ya da o şekilde yükleme yapabilirsiniz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here