Notebooklarda Batarya Ömrü

0
57
views
bilgisayar
bilgisayar

Teknolojin hızla gelişmesiyle birlikte masaüstü bilgisayarların yerini dizüstü bilgisayarlar aldı. Dizüstü bilgisayarların beraberinde getirdiği en büyük sorun ise hiç kuşkusuz şarj sorunu oldu. Bitmeyen batarya günümüzde söz konusu değil maalesef; ama yavaşlatmak kullanıcıların elinde.

Özenli kullanım ile batarya ömrü uzatılabiliyor. Bu işlemi uygulamak pratik ama sürekli olarak davranışı devam ettirmek gerekiyor.

Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

Notebooklarda tasarruf modunun kullanımı batarya ömrünü uzatacaktır. Gereksiz ise WİFİ ve bluetoothun kapalı olmasına özen gösterilmeli. Dizüstü bilgisayarlarda ekran boyutu ne kadar küçük ise batarya o kadar uzun kullanılabilir.

notebok
notebok

Bilgisayarı karanlıkta kullanıyorsanız ekranın ışığını kapatmak tasarruf sağlayacaktır. Herkesin bilgisayarında bulunan ama asla kullanmadığı gereksiz programları silmek, kapatmak etkili olacaktır. Bataryanızı kullanmadığınız durumlarda dolu muhafaza edin.

Bataryalarınızı dondurucu veya çok sıcak ortamlarda bulundurmayın. Bu gibi durumlar ömrünü kısaltacaktır.

bilgisayar
bilgisayar

Yeni alınan notebookların bataryalarını kullanmadan önce mutlaka tam şarj etmelisiniz. Yeni bataryaların yüksek performans gösterebilmesi için şarj-deşarj olması gerekmektedir. Bilgisayarı evde prize takılı olarak kullanacaksanız bataryayı çıkarmalısınız. Batarya çıkarma işlemini asla bilgisayar açıkken yapmayın.

Bilgisayarı genellikle batarya da kullanıp, kısa aralıklarla fazla şarj etmek bataryanın ömrünü azaltacaktır. Bataryayı zorlayacak işlemler yapmak ömrü minimum seviyeye indirecektir. Bataryanın tam boşalmamasına dikkat edin. Bataryanın olduğu kısım fazla ısınıyorsa yüksek kapasiteli bir soğutucu kullanmalısınız. Bu önerileri uygulayarak bataryanızın ömrünü uzatabilirsiniz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here