Paylaşımlı Ekran Kartı Nedir?

0
3759
views

GPU olarak ifade edilen paylaşımlı grafik işlem birimi, bilgisayar RAM’ını kullanarak çalışır. Paylaşımlı grafik işlem birimi kendi RAM’ını kullanmadan, ekran karı grafik işleme için bilgisayar belleği kullanır. Ortalama 4GB kapasitede bir bilgisayarda %1- 5 arasında hafıza kullanımı sağlanır.

Bilgisayarın kullanımına ve uygulanan görevlere bağlı olarak RAM kullanım oranı farklılık gösterebilir.

Paylaşımlı Ekran Kartı Özellikleri Nelerdir?

Paylaşımsız ekran kartlarına oranla daha az ısında ve daha iyi verim sağlayan paylaşımlı ekran kartı, ekonomik fiyatıyla genellikle tercih edilir. Paylaşımlı ekran kartı sistemleri, daha az güç tüketimi yaparak pil ömrünü uzatır.

Paylaşımcı ekran kartı işlemcisinde; editleme, 2D oyun ve video izleme içerikleri bulunur. Ayrıca kelime işlemci içeriğiyle, grafik işleme yapan kişiler için oldukça ideal bir sistemdir. 3D oyunlar yine paylaşımlı ekran kartlarıyla oynanabilir, ancak 2D formuna uygun yapısıyla bu tür oyunlarda grafik ayarlarının düzenlenmesi gereklidir. Zira oyunların yavaş olmasına neden olan grafik dizilimine sahiptir.

Paylaşımsız Ekran Kartı Nedir?

Kullanım esnasında fazla ısınma yapan paylaşımsız ekran kartları, kullanılan sistemin donanım özelliklerine göre performans sağlar. Tasarımın ve fanın nitelikli olduğu sistemlerde, ideal kullanım sağlayabilir.

Özellikle çift ekran kullanan oyuncular için paylaşımsız ekran kartları, GPU’nun çok çalışmasına neden olur. Grafik işlem biriminin ısınması, fazla güç tüketimine bu da doğrudan oyun ve sistemden verim almamaya neden olabilir.

Paylaşımlı ekran kartlarına oranla daha yüksek fiyata satışa sunulan kartlar, batarya ömrünü azaltır. Paylaşımsız ekran kartlarının ideal şekilde kullanılması için en az bir fan kullanılması gereklidir. Ayrıca diz üstü bilgisayarlarda soğutucu sehpa kullanılması da faydalı olacaktır.

Ekran Kartları Değiştirilebilir mi?

GPU (Grafik İşlem Birimi) paylaşımlı ve paylaşımsız olarak dizayn ediliyor ve ekran kartlarının değiştirilebilir özellikte olmasını sağlıyor. Diz üstü bilgisayarın kullanımına bağlı olarak, çok yüksek performansta işlem yapılmıyor ise paylaşımlı kart kullanımı sağlanabilir.

Paylaşımlı ekran kartı kullanarak batarya ömrünü uzatabilirsiniz. Ancak kullanıma bağlı olarak şayet grafik işlemlerde yoğun kullanım sağlıyorsanız, paylaşımsız ekran kartı kullanarak yine batarya ömrünü uzatabilirsiniz. Yani sistemin tasarımına ve kullanım yoğunluğunuza göre laptopunuzu daha verimli hale getirebilirsiniz. Paylaşımlı ekran kartı yani grafik kartı alırken, kullanım amacınızı belirleyerek seçim yapabilirsiniz.

Video izleme, film izleme ve internette gezinme gibi sıradan etkinlikler için ideal olan paylaşımlı ekran kartlarıdır. Özellikle profesyonel oyuncular için paylaşımsız ekran kartı tercih edilmelidir.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here