PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
1570
views

Para transferi konusunda hızlı ve güvenli bir çözüm sunan PayPal nedir? Nasıl kullanılır?

PayPal Nedir?

PayPal, kişilerin herhangi bir kart bilgisi kullanmadan, PayPal hesapları arasında para transferi yapmasını sağlayan internet servisidir. Güvenliliği ile ön plana çıkan bu sistemde, kişilerin farklı para birimleri üzerinden de işlem yapması mümkündür. Kullanıcıların istediği zaman hesabına para çekebildiği PayPal’da belirli komisyonlar alınarak sistemin çalışması sağlanmaktadır. Banka sisteminin daha kolay ve pratik hali olarak da tanımlanabilecek PayPal’da en büyük handikaplardan birisi Türkiye’de sistemin yasaklanmış olması.

PayPal Türkiye’de Neden Yok?

PayPal’ın Türkiye’de yıllardan beri etkinliği bulunurken milyonlarca kullanıcıya da hizmet sağlıyordu. Fakat 2016 yılının Haziran ayı itibari ile PayPal Türkiye’deki tüm faaliyetlerini durdurduğunu ve Türkiye’deki kullanıcılara hizmet vermeyeceğini belirtti. Bunun nedeni ise Türkiye’deki faaliyetler için izin alamamaları öne sürülmüştü. BDDK tarafından lisans başvurusu kabul edilmeyen PayPal, bu karar sonrasında adeta Türkiye’ye karşı rest çekerek servis kullanımını engelledi. Bu karar özellikle Türkiye’deki PayPal kullanıcılarında ciddi bir memnuniyetsizlik yarattı. Türkiye’deki durumda olan ülke sayısı oldukça fazla olduğu gibi sistem Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri gibi bölgelerde sorunsuz bir şekilde kullanılıyor.

PayPal’da İşleyiş Nasıl?

PayPal sistemine dahil olmak isteyenlerin öncelikli olarak üyelik alması gerekmektedir. İki farklı üyelik tipi bulunan serviste kişisel ya da iş hesabı alınarak kullanıma başlanabiliyor. Tüm alım ve satım işlemlerinde, ödemelerde PayPal sistemini kullanmak isteyenlerin Business olarak tanımlanan üyelik tipine geçiş yapması zorunlu. Böylece kısıtlama olmaksızın para alımı ve gönderimi yapılabilir. Bununla birlikte üyelik tipleri arasında uygulama içerisinde geçiş yapmak oldukça kolay. Böylece ihtiyaçlara göre farklı üyelik tipleri ve ücretli üyelik seçenekleri değerlendirilebilir. Üyelik alımı sırasında diğer tüm detaylar, standart üyelik formlarında olduğu gibi tamamlanabiliyor. Kullanıcıların son olarak yapması gereken ise girilen mail adresine gelen maili onaylayarak hesabı aktif etmek. Böylece kullanıcıların PayPal hesabına sahip olması ve kullanması mümkün olabiliyor.

PayPal Panel Detayları 

Sisteme üyelik bilgileri ile giriş yapan kullanıcıların giriş sonrasında karşısında özet bilgilerin yer aldığı ve daha çok dashboard olarak tanımlanan ana ekran yer alacaktır. Bu ekranda hesap ile ilgili detaylı bilgileri öğrenmek mümkün olurken, bakiyenin ne kadar olduğu gelen ve giden ödemeleri takip edebilirsiniz. Dilediğiniz zaman banka hesabınızdan PayPal hesabınıza para aktarımı yapabilir ya da mevcut bakiyenizi banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sorun olmadığı gibi kısıtlama da bulunmamaktadır. Her bir işlemde belirli bir yüzdelik oranda PayPal komisyonu kesilmektedir. Bu kesintilerle ilgili güncel bilgileri de yine sistem üzerinden öğrenebilirsiniz. Geçmiş bölümünden ise yaptığınız tüm işlemleri detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Üstelik yapılan ödemelerle ilgili sorun yaşandığında iade talebi gibi süreçler de PayPal’da desteklenmektedir.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here