Robotlaşan İnsanlık

0
48
views
Robotlaşan İnsanlık
Robotlaşan İnsanlık

İnsanoğlu geliştikçe ihtiyaçları da beraberinde çoğalıyor. Her şeyin makinelerin eline bırakıldığı günümüz dünyasında, eskiden emek verilerek yapılan birçok şey artık sadece bir düğmeye basarak otomatik olarak yapılabilmekte.

Günümüzde insanlar daha sabırsız olmaya başladılar. İstedikleri hatta düşüncelerinden geçen şeylerin anında olmasını ister hale geldiler. Yazdığı anda önüne dünyaları seren bir klavye ile artık evde yerini bulamadığı bir eşyası için bile ara butonuna basmak ister durumda. Bilgisayarın başında saatler geçiren robotlar halini aldık. En ufak bir aksilik ile strese giren ve sinir krizi geçiren insanoğlu makineleşme yolunda ilerlemekte.

İnsanlaştırılan Robotlar

Günümüzün vazgeçilmezi bilgisayarların tarihsel gelişiminde zamanımıza akışına kadar gözle görülür en önemli değişimi ebatlarıdır. İlk bilgisayar 50 ton ağırlığında, 167 metrekare ve 30 ana bölümden meydana geliyordu. Maliyeti ise 500 000 doları bulan bu bilgisayar ile evinizde ya da işyerinizde kullandığınız bilgisayarı karşılaştırma yapamayız bile.

Robotlaşan İnsanlık
Robotlaşan İnsanlık

Manyetik teyp kullanılarak ilk defa bilgileri kaydeden bilgisayarın kullanılmasından günümüze ise 63 yıl geçti. Entegre devrelerin kullanılması ise 1960’lı yıllara denk düşmektedir. Bu kullanım ile bilgisayarın küçülmesi ve aynı zamanda da maliyetinin azalması sağlandı. Bu zaman akışında entegrelerin birleştirilip chip halini alması sağlandı. İlk kişisel bilgisayarın üretilmesi ise 1981 yıllarının başındadır. Ağ sistemleri kurulup bilgisayarların birbirleri ile iletişimi sağlandı. Kullanışlı ve taşınabilir bir aygıt haline geldi.

Bugünlere geldiğimiz de ise oldukça küçülmüş olan bilgisayarlar için yapay zekâ yaratma çabaları boy göstermektedir. İnsan zekâsının bir örneğinin yapılmaya çalışıldığı bu çalışma ile insanlık neler kazanacak ve kaybedecek ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here