Shazam Nedir? Pc de Nasıl Kullanılır?

0
4910
views

Shazam, günlük hayatınızda karşınıza çıkan müziklerin isimlerini ve kime ait olduğunu bulmanızı sağlayan gayet kullanışlı bir uygulamadır. Hemen herkesin hafıza problemi yaşadığı bu günlerde Shazam, insanların duyduğu bir şarkıyı uzun uzadıya aramaya ya da kimin olduğunu hatırlamaya çalışma zahmetinden kurtarmaktadır. Bu uygulama sayesinde radyoda, restoranda, mağazada ya da yol üstünde bir yerde duyup beğendiğiniz bir şarkının kime ait olduğunu hızlıca öğreniyorsunuz. Öğrenmek ile kalmayıp, Youtube de ilgili şarkının videosuna da erişebiliyorsunuz.

Aslında bu sistem teknik olarak ses kimlikleştirmesi diye de geçmektedir. Her insanın parmağının izi olduğu gibi sesinin de bir izi vardır. Shazam ve benzeri uygulamalar, bir sesin kime ait olduğunu bulmak için o sesi arşivlerindeki sesler ile karşılaştırır ve eşleşen sesi kullanıcıya sunarlar. Bu sistemi kolluk kuvvetleri de adli olayları çözmekte kullanmaktadır.

Shazam son birkaç yıldır çok popüler olsa da tarihi 2000’lerin başına kadar dayanmaktadır. Henüz android cihazlar daha bulunmamışken Shazam 2580 numarası üzerinden hizmet vermekteydi. Telefonunuzdan 2580’i arayıp çalan şarkıyı bir süre dinlettiğinizde Shazam size kısa mesaj yolu ile şarkı bilgilerini gönderiyordu. Bir telefon numarası ile başlayan bu uygulama, zamanla büyük ve popüler bir uygulama olan Shazam’a dönüştü. Yakın zamanda ise Apple, Shazm’ı satın alıp bünyesine kattı.

Shazam Nasıl Kullanılır?

Shazamın oldukça basit bir kullanışı vardır. Öncelikle akıllı telefonlarınızda bu uygulamayı kullanmanız için Apple Store ya da Play Store’dan indirmeniz gerekmektedir. İndirme işlemi başarı ile sonuçlandığında açılan uygulamanın ana ekranında bulunan Shazam logosuna tıklayarak ortamda çalan müziği uygulama dinlemeye başlar. Bulunduğunuz ortamdaki gürültüye ve farklı seslere göre değişiklik gösterebilen uygulama ortalama 10 saniye içinde size şarkı hakkında bilgileri sunar. Bu uygulama aynı zamanda Shazam üzerinden arattığınız şarkıları hafızasında tutup istediğiniz zaman ulaşmanızı sağlar. Aynı zamanda uygulama tamamen ücretsizdir.

Shazam Mac Bilgisayarlada Nasıl Kullanılır?

Shazam uygulamasını Mac bilgisayarlarınızda kullanmak için öncelikle Mac Apple Store’dan indirmeniz gerekmektedir. Kolayca indireceğiniz bu uygulama telefonlarda kullanma biçimi ile aynıdır. Aynı zamanda Shazam’ın arka planda müzik dinleme özelliği de vardır. Dinlediğiniz müzikleri hafızasına kayıt eder ve bu müzikler üzerinden size bir oynatma listeleri de önerebilmektedir.

Shazam Windows Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir, Shazam Windows tabanlı bilgisayarlarda kullanılamaz. Onun yerine benzer özellikleri taşıyan Midomi kullanılır. Midomi, Shazam gibi indirilen bir uygulama değildir. Bir web sitesidir. Bu web sitesine girip gerekli talimatları yerine getirerek kolay bir şekilde istediğiniz müziğin kime ait olduğunu bulabilirsiniz. Midomi de Shazam gibi dinletilen şarkının adını, kime ait olduğunu ve söyleyen kişiyi size bulan bir uygulamadır. Özünde bir web sitesi olduğu için bilgisayarınızı da çok yormadan bu işlemi gerçekleştirecektir. Hemen her bilgisayarda bulunan, flash desteği ile çalışan internet tarayıcısı ile bu sitedeki uygulamayı aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here