Telefona Format Nasıl Atılır?

0
2699
views

Android telefonlar ve IOS telefonlarda format atma işlemi farklı seçeneklerde yapılır. Android işletim sistemi kullanan mobil cihazlarda format atma işlemi, telefonun ayarlar bölümünden yapılıyor. Ancak tüm formatlama işlemlerinde, dosya ve verilerin silinmemesi için öncelikle yedekleme işleminin yapılması gereklidir.

Yedekle ve sıfırla opsiyonuyla yapılan format atma işlemlerinde, işletim sistemini yeniden kurarak, telefonun sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Android Telefonlarda Format Atma

Android işletimli telefonlarda format atma işlemi için öncelikle; menüden ayarlar bölümüne giriş yapın. Bu kısımdan yedekle ve sıfırla sekmesini ya da fabrika ayarlarını sıfırla simgelerini seçin. Bu işlemi yaparak sorunsuz şekilde telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Android telefonlarda format atma işlemi için farklı yöntemler bulunuyor. Örneğin telefonun arama bölümüne girerek; *2767*3855# tuşlayarak otomatik formatlama işlemi yapabilirsiniz. İlk günkü performansına ve yenilenmiş sistem özelliklerine kavuşan telefon sistemi sorunsuz şekilde çalışabilir.

Akıllı telefonlarda format atma işlemi için;

  • Öncelikle telefonunuzu kapatın ve cihaz kapalı konumdayken ortadaki tuşa basın. Ardından aç- kapa tuşuna dokunarak, sistemi açın ve ekrandaki wipe data bölümünden Factory Reset simgesine tıklayın.
  • Reboot Now sekmesine tıklayarak telefona format atma işlemini uygulayın. Sonrasında cihaz yeniden başlatılır ve sorunsuz şekilde çalışma sağlanır.

Telefona format atılırken veriler silinir. Dolayısıyla format atma işleminden önce verilerin yedeklenmesi oldukça önemlidir.

İphone Telefonlarda Format Atma

IOS işletişim sistemine sahip mobil telefonlarda format atma işlemi, farklı yöntemlerle yapılır. Iphone cihazların sorunsuz şekilde çalışması için kolay şekilde format atma işlemi yapabilirsiniz. ıPhone sıfırlama işlemi için öncelikle yedekleme yapılması gereklidir. Verilerin silinmemesi için yedekleme sonrasında sıfırlama ve yeniden yükleme yapabilirsiniz. IPhone sıfırlama için aşağıdaki yönergeleri uygulayın;

  • Verileri aldıktan sonra tüm ayarları silmek için; Ayarlar > Genel > Sıfırla sekmelerine tıklayın. “Tüm Ayarları Sıfırla” simgesini seçin. IOS içindeki tüm ayarlar doğrudan sıfırlanacaktır.
  • Ayarlar > Genel > Sıfırla sekmelerini seçerek de IPhone sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. Bu kısımdan; “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” sekmesine tıklayın ve sistemdeki tüm verilerin- ayarların silinmesini sağlayın.
  • IPhone telefonlarda format atma işlemi için diğer bir yöntem, ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Bu işlem için; Ayarlar > Genel > Sıfırla sekmelerini seçerek, telefonun sorunsuz şekilde çalışmasını, ağ ayarlarının yenilenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Farklı kategorilere göre ayarlama seçenekleri sunan IPhone sisteminde klavye ayarlarını sıfırlayarak, telefonu sorunsuz hale getirebilirsiniz. Bu işlem içinse; Ayarlar > Genel > Sıfırla simgelerinden “Klavye Sözlüğünü Sıfırla” sekmesini seçebilirsiniz.
CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here