Windows 10 Kilit Ekranı Seçenekleri

0
1563
views

Windows 10 işletim sisteminde kullanıcıların oturum kapatması ya da bekleme ekranına geçiş yapması halinde ekranda kilit ekranı yer almaktadır. Windows 10 kilit ekranı seçenekleri oldukça farklı olduğundan dolayı bu alanın kişiselleştirilmesi ve kişiye özgü hale getirilerek daha farklı bir bilgisayar deneyimi elde edilmesi söz konusu olmaktadır. Windows kilit ekranı ile ilgili ayarları yapmayı bilmeyen kullanıcıların aşağıda yer alan adımları takip ederek kolay bir şekilde düzenleme yapabilmesi söz konusudur. Kişilerin kilit ekranı için Windows ayarlar bölümüne geçiş yapması yeterli olacaktır.

Windows 10 kilit ekranı seçenekleri nelerdir?

Windows 10 kilit ekranı seçeneklerine ulaşmak isteyen kullanıcıların öncelikli olarak başlangıç düğmesine, ardından ayarlar kişiselleştirme ve kilit ekranı adımlarına erişmesi gerekecektir. Takip edilecek bu adamlar sonrasında kilit ekranı ile ilgili yapılabilecek tüm işlemlere tek bir pencere üzerinden erişilmesi mümkün olacaktır. Kilit ekranında; arka plan fotoğrafları, takvim etkinlikleri, güncelleştirmeler, sosyal ağ bildirimleri ve seçilecek diğer uygulamalardan gelecek bildirimlerin yer alması sağlanabilmektedir. Tamamen kişiye özgü bir şekilde ayarlanabilecek olan bu bölüm, sizler için aynı zamanda birer fırsat yaratacaktır.

Windows 10 kilit ekranı fotoğrafını değiştirme 

Windows 10 kilit ekranında kuşkusuz en çok dikkat çeken detay, arka planda yer alan fotoğraf. Herhangi bir ayarlama yapılmadığı takdirde bu arka planda gösterilecek olan fotoğraf, Windows tarafından eklenmiş fotoğraflar arasından seçilecektir. Bu klasik fotoğraflar olduğu gibi daha farklı bir kilit ekranına ulaşmak isteyen kişilerin buradan fotoğraf yüklemesi ve seçim yapması gerekecektir. Dilediğiniz fotoğrafı yükleyebilir, dilerseniz slayt gösterisi şeklinde bu fotoğrafların sürekli değişmesini de sağlayabilirsiniz. Yapılan bu değişiklikler sonrasında anlık bir şekilde geçerli olacak ayarlar ile fotoğraflar açısından değişikliği hemen yapabilirsiniz.

Kuşkusuz Windows 10 kilit ekranında yapılabilecek tek işlem bunlarla sınırlı değildir. Kilit ekranında hangi uygulama ve bildirimlerin yer almasını istiyorsanız, tek tek detaylı bir şekilde bu bilgileri girebilirsiniz. Böylece sürekli bilgisayarı açarak bildirimleri kontrol etmek yerine tek bir kilit ekranından tüm hesaplarınızı kontrol altına almayı başarabilirsiniz. Yaratılmış olan bu imkandan yararlanmak adına ise sadece hangi yetkilere sahip olduğunuzu ve mevcut değişikliklerin nasıl yapıldığını bilmeniz yeterlidir.

Kilit Ekranı Uygulama Ayarları 

Kilit ekranında durum bilgilerini gösterebilecek uygulamaları seçin kısmından ise farklı uygulamaları seçebilirsiniz. Seçim için artı butonuna bastıktan sonra karşınıza çıkacak olan uygulamalar listesinden bildirimini görmek istediğiniz uygulamayı seçmeniz yeterlidir. Yine takvim ikonuna tıklayarak da takvim ile ilgili detayları girebilir ve böylece takvimden hangi bildirimlerin gelip gelmeyeceğini de netleştirebilirsiniz.

Yapılabilecek tüm bu ayarlar ile birlikte kullanıcıların kilit ekranı seçeneklerinde kişiselleştirmeleri kolay bir şekilde gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Windows 10 kilit ekranı seçenekleri bunlarla sınırlı olduğu gibi farklı versiyonlarda ve yapılabilecek yeni güncellemeler de kullanıcıların farklı seçenekleri olabilir.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here