Windows 10 Parola Sıfırlama

0
3174
views

Windows 10 işletim sisteminde önceki versiyonlarda olduğu gibi yeni kullanıcıların hesaplarını parola ile korunması mümkün. Bu parola, bilgisayara ya da hesaba başka birisinin girmesini önlerken, parola ile korunan hesap sayesinde veriler güvenli tutulabiliyor. Fakat zaman içerisinde parolaların unutulması ya da sıfırlanması gerektiği durumlarda Windows 10 parola sıfırlama işlemlerinin yapılması gerekiyor. Bu tür işlemlerin yapılabilmesi adına ise kullanıcıların Windows 10 ayarları üzerinden işlem yapması yeterli olurken çok kısa süre içerisinde gerekli değişiklikler yapılarak yeni şifre belirlenebiliyor. Windows 10 için kullanıcıların iki farklı hesap kullanması mümkün olduğundan dolayı parola sıfırlama işlemleri de yine bu doğrultuda değişkenlik gösteriyor. Özellikle online hesabını kullanan kullanıcıların parola sıfırlaması adına Microsoft hesabı üzerinden parola sıfırlama işlemlerini yapması ve ardından sistemde yeni belirlediği parola ile oturum açması yeterli olabiliyor. Yerel bir hesabın kullanılması halinde ise bilgisayar ayarları üzerinden işlemlerin yapılması yeterli oluyor.

Windows 10 parola sıfırlama işlemleri

Windows 10 yerel hesap parola sıfırlama işlemi 

Oturum açma ekranında parolayı sıfırla seçeneğini takip ederek işlemlere başlayabilirsiniz. Bu aşamada kuşkusuz kullanıcıların güvenlik sorularını doğru bir şekilde yanıtlaması gerekmektedir. Eğer parola oluştururken bu soru ve cevapları yanlış ya da rastgele bir şekilde belirlediyseniz parola sıfırlama işlemlerini yapmanız söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle karşınıza çıkacak olan güvenlik sorularını doğru bir şekilde yanıtlamanız oldukça önemlidir. Soruların doğru bir şekilde yanıtlanmasının ardından ekranda yer alacak yeni parola belirleme ekranında istediğiniz parolayı belirleyebilir ve böylece parola sıfırlayarak bilgisayar kullanımınızı sürdürebilirsiniz.

Windows 10 1803 Sürüm Öncesinde Parola Sıfırlama 

Windows 10 sürüm 1803 öncesindeki kullanıcıların bu yerel hesap parola sıfırlama işlemlerinde farklı bir adım izlemesi gerekir. Öyle ki bu sürüm öncesinde güvenlik soruları sisteme eklenmemiştir ve parola sıfırlama işlemlerinde de cihazın sıfırlanması gerekecektir. Sıfırlama işlemleri olmadan herhangi bir şekilde Windows parolanın yenilenmesi mümkün değildir. Bu aşamada ise daha önceden yedeklerinizi almanız önemlidir. Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre shift tuşuna basılı tutarak ekranın sağ alt köşesindeki güç düğmesinden bilgisayarı yeniden başlatmanız ve açılacak olan yeni ekranda sorun giderme adımlarını takip ederek bu bilgisayarı sıfırla bağlantısıyla cihazınızı sıfırlamanız yeterlidir.

Bu işlemlerin yapılması ile birlikte kullanıcıların tüm bilgileri gidecek ve yeniden bilgisayarların ayarlanması gerekecektir. Riskli bir işlem olduğu gibi kullanıcıların özellikle belirtilen sürümden önceki sürümleri kullanıyor olması halinde mutlaka şifre ve sistem dosyaları ile ilgili dikkatli olması gerekmektedir.

Microsoft hesabı ile Windows 10 parola sıfırlama 

Eğer sisteme Microsoft hesabınız ile giriş yapıyorsanız, bu aşamada Microsoft resmi sitesine giriş yaparak hesabınızda oturum açmaya çalışmanız ve şifre değiştirme bölümünden şifremi unuttum adamlarını takip etmeniz gerekecektir. Bu şekilde yapacağınız işlemler sayesinde nasıl giriş yapıyor olursanız olun parola sıfırlama ile bilgisayar kullanımınızı sorunsuz bir şekilde sürdürmeniz mümkündür.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here