Yıldızı Parlayan Sektör E Ticaret Nedir?

0
56
views
E ticaret
E ticaret

İnternet kullanımının sıklaşması ile birlikte ticaret yapan sektörler, ticareti internet ile birleştirdi. Ortaya çıkan kavram ise E ticaret olarak adlandırıldı. Bu tür ticarette, malların ya da hizmetlerin tanıtımı, satışı, ödemesi vs. tamamen elektronik ortamda gerçekleşir. Her olayda olduğu gibi bu tarz yapılan ticarette de avantajlı ve dezavantajlı taraflar bulunur.

E Ticaret ile Kazanılan Avantajlar

Öncelikle bu tür ticarette, mağazalar her gün ve günün her saati alışveriş için açık kalır. Bu da hem satıcı hem alıcı için oldukça avantajlı olur. İkinci avantaj mağaza açmak isteyen için daha ekonomik olması. Normal şartlar altında mağaza açılmak istense dükkân ve içinin dekorasyon masrafı, elektrik, su, internet, çalışan ödemeleri ve vergiler kişiyi oldukça yorar. Online bir mağazada ise bu tür masrafların büyük bir kısmı egale olur. Bu tür bir ticaret tercih edildiğinde yapılan masraflar isim hakkı ücreti, tasarım, yazılım ve bakım ücreti gibi masraflarla sınırlanır. İnternetin dünya çapında yarattığı etkiyle, açılan mağaza dünya üzerindeki herkese rahatlıkla ulaşabilir. Böylelikle geniş bir kitleye seslenilir.

E ticaret
E ticaret

E Ticaret ile Yaşanabilecek Dezavantajlar

Siteyi ziyaret edecek kişi ile birebir ilgilenme şansı olmayacağından müşteriyi etkilemek daha zor olur. Müşteri satın alacağı birçok ürünü canlı olarak görmek ister fakat E ticaret ile bu mümkün değil. Diğer bir dezavantaj ise alıcının ürüne aynı gün içerisinde sahip olamaması. Kargo süresini beklemek müşteriyi alışverişten caydırabilir. Kargo ödemeleri de müşteriyi olumsuz etkileyen bir olay. Güvensizlik ise E ticaretin en büyük dezavantajı.

Online olarak satış yapmak isteyenler, bu tür dezavantajları gidermek için uzman firmalardan yardım alarak en sağlıklı kararı vermiş olur. Bu amaçla birçok ünlü markaya hizmet veren Ticimax firmasına adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here