YouTube Kısıtlı mod nedir? Nasıl kapatılır

0
1358
views

YouTube’da video izlemek isteyen kişilerin özellikle çocuklara yönelik kısıtlamaya gitmek istemesi halinde YouTube kısıtlı modu açması gerekecektir. Fakat bazen fark edilmeden açılan kısıtlı mod nedeniyle pek çok farklı müzik klibi de engellenebilmekte ve kullanım dışı kalabilmektedir. YouTube kısıtlı mod nedir nasıl açılır ve nasıl kapatılır gibi konularda bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek sistemin nasıl çalıştığını kolayca öğrenebilirsiniz.

YouTube kısıtlı mod nedir?

YouTube her bir video için belirli bir derecelendirme yaparken, özellikle çocuk gibi küçük yaştaki kullanıcıların izlemesi uygunsuz olan içeriklerde bu kısıtlı modun etkisi oldukça fazladır. Bu nedenle çocukların YouTube üzerinden çizgi film ya da video izlemek istediği durumlarda bu modun açılması ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

YouTube kısıtlı mod nasıl açılır?

YouTube kısıtlı modu açmak isteyen kullanıcıların YouTube hesabı üzerinden oturum açması ve ilgili ayarlara ulaşması yeterli olacaktır. Hesabınızla oturum açtıktan sonra YouTube sayfasının en alt bölümüne gidilmesi, kısıtlı mod bölümündeki ayarlara ulaşması gerekir. Bu bölümdeki kısıtlı modu kilitle seçeneğine tıklamanız ile birlikte son ekranda onay istenecektir. Bu onay ekranında YouTube şifrenizi tekrar girerek kısıtlı modun aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz.  Yapacağınız bu ayarlar sonrasında YouTube kısıtlı moda giriş yapacak ve böylece videolara sınırlı bir erişim olacaktır. Üstelik bu seçenekte herhangi bir hata mesajı olmayacağı gibi videolar görülemez hale gelecektir. Böylece normal bir YouTube deneyimi elde edilecek ve zararlı içeriklerden uzaklaşılması da söz konusu olacaktır.

YouTube kısıtlı mod nasıl kaldırılır?

Kısıtlama açma işlemlerinde olduğu gibi benzer şekilde YouTube kısıtlı mod kapatılabilir. Bu tip durumlarda işlemlere başlamak adına yine YouTube hesabında oturum açılması ve sayfanın en alt kısmına geçiş yapılması gerekir. Sayfanın en alt kısmında yer alan kısıtlı modu açık ibaresine tıklayarak ekrana gelecek olan seçeneklerden kapalı seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Bu işlemleri yaptıktan sonra da işlemler için onay istenecektir. Şifre girişi ile birlikte kısıtlı mod devre dışı kalacaktır.

Kişilerin bu konuda yaşadığı en büyük sorunlardan birisi, farklı hesaplar üzerinden işlem yapılmasıdır. Eğer farklı bir hesap ile giriş yapılarak YouTube kısıtlı modu açılmış ise, aynı hesap üzerinden kısıtlamanın kaldırılması gerekir. Bu nedenle hesap ile ilgili detayların bilinmesi gerekecektir. Eğer tüm bunlar sizin için çözüm olmuyorsa, alternatif yöntemleri denemeniz gerekecektir. Bu durumda ise özellikle tarayıcı geçmişinin sıfırlanması ve VPN kullanımı, DNS değiştirme yada yeni tarayıcı kullanma gibi alternatif çözümler sorunu giderecektir.

Bazen kullanıcılar hangi hesapta olduğunu bilmediği gibi kısıtlama yaptıktan sonra hesap değişiklikleri yaparak kısıtlı modda kalma tehlikesiyle karşı karşıya olabilir. Fakat güvenlik için getirilen bu sistemde, bu tip sorunlar yaşamanız halinde belirtilen alternatif çözümler sizin için yeterli olacaktır.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here